ارتقای لپ تاپ

folder_openارتقا لپ تاپ
comment2 دیدگاه
ارتقا لپ تاپ

 ارتقا لپ تاپ شامل چه مواردی می شود

1.ارتقا سخت افزاری

2.ارتقا نرم افزاری

ارتقا لپ تاپ در واقع راهی مناسب و ارزان قیمت برای برای بهبود عملکرد است. دو نوع ارتقای سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد که به سادگی می توانید انجام دهید. حافظه رم، هارد دیسک، سی پی یو، کارت گرافیک و باتری از جمله قطعاتی هستند که می توانید جهت ارتقای لپ تاپ خود آنها را تعویض کنید. اگر سرعت لپ تاپ شما کندتر از قبل شده است، ممکن است نشانه فرسودگی قطعات باشد. با این حال، چند کار وجود دارد که جهت ارتقا لپ تاپ انحام دهید، تا سرعت لپ تاپ خود را سریع تر و آن را به روز کنید. با بررسی میزان فضای خالی در دسترس شروع کنید.

تعویض رم جهت ارتقا لپ تاپ

در ابتدا نوع رم لپ تاپ خود را مشخص کنید. ابزارهایی به صورت آنلاین وجود دارد که رم مناسب را برای یک مدل خاص از لپ تاپ را به شما نشان می دهد. سپس می توانید رم مورد نیاز خود را از مکان های مختلف خریداری کنید. هنگامی که نوع خاصی از رم را که می خواهید تهیه کنید شناسایی کردید، در یک موتور جستجو، نوع رم خاص را تایپ کنید و سپس فروشگاه آنلاینی را که می خواهید رم خریداری کنید، انتخاب کنید. اگر بیش از یک اسلات حافظه رم استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که اندازه هر کدام یکسان است. به عنوان مثال، شما نمی توانید از اسلات رم 2 گیگابایتی با اسلات رم 4 گیگابایتی استفاده کنید. برای مثال، هر دو باید 2 گیگابایت باشند.

 نحوه جابجایی رم در لپ تاپ

ساده ترین راه برای انجام این کار لمس یک قطعه فلز قبل از دست زدن به اجزای سیستم است، اما روش هایی وجود دارد که می توانید از آنها نیز استفاده کنید. از یک پیچ گوشتی برای باز کردن پنل دسترسی حافظه رم استفاده کنید. در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، این پنل در پایین قاب لپ‌تاپ قرار دارد و با یک یا چند پیچ ​​محکم می‌شود. اگر رم قدیمی خود را به طور کامل تعویض می کنید، حافظه رم قدیمی را حذف کنید. چنانچه رم را به یک اسلات خالی حافظه اضافه می کنید، نیازی نیست ابتدا رم قدیمی را حذف کنید. حافظه رم جدید را نصب کنید. رم را به آرامی، در جای خود فشار دهید، تراشه های رم را لمس نکنید، رم را فقط روی لبه های اسلات نگه دارید. از پیچ گوشتی برای بستن پنل دسترسی استفاده کنید.

تعویض هارد دیسک جهت ارتقا لپ تاپ

برخی از تولیدکنندگان هارد دیسک نرم افزار شبیه سازی خود را که ممکن است از قبل روی سیستم شما باشد، ارائه می دهند. همچنین تعداد زیادی نرم افزار شبیه سازی برای همه سیستم عامل های اصلی وجود دارد. هارد دیسک قدیمی را روی هارد دیسک جدید کلون کنید. قبل از شبیه سازی هارد دیسک، حتما فایل های راهنما را بخوانید تا مطمئن شوید که فرآیند را متوجه شده اید. نرم افزار شبیه سازی بررسی می کند که مطمئن شود هارد دیسک جدید به اندازه کافی بزرگ است تا هارد دیسک قدیمی را روی آن شبیه سازی کند. پس از اتمام کلونینگ، لپ تاپ را خاموش کرده و آن را از برق بکشید. حتما هارد جدید را هم از برق جدا کرده و خاموش کنید. قبل از ادامه کار حداقل یک دقیقه صبر کنید تا برق لپ تاپ از بین برود. سپس باتری لپ تاپ را بردارید.

نصب هارد دیسک جدید جهت ارتقا لپ تاپ

اگر باتری در لپ تاپ باشد، ممکن است به شما شوک الکتریکی وارد کند. همچنین ممکن است لازم باشد آن را بردارید تا به هارد دیسک لپ تاپ برسید. هارد دیسک قدیمی را بیرون بیاورید. همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است بتوانید از طریق محفظه باتری به هارد دیسک دسترسی پیدا کنید. در سایر لپ‌تاپ‌ها، ممکن است مجبور شوید کل قاب بیرونی را بردارید یا صفحه کلید را جدا کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه به هارد دیسک لپ تاپ خود دسترسی پیدا کنید، به دفترچه راهنمای کاربر یا راهنمای نگهداری لپ تاپ خود مراجعه کنید. هارد دیسک جدید را نصب کنید. هارد جدید را داخل آن قرار دهید، اما آن را به زور وارد نکنید. لپ تاپ را دوباره جمع کنید و آن را بوت کنید. اگر با هارد دیسک خالی راه اندازی می کنید، باید سیستم عامل خود را مجدداً نصب کنید.

ارتقا کارت گرافیک

قبل از شروع، لپ تاپ را از برق بکشید و باتری آن را خارج کنید. با توجه به تنوع زیاد مدل‌های لپ‌تاپ، دسترسی به کارت گرافیک می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. راهنمای نگهداری لپ تاپ شما دستورالعمل های مناسبی در مورد نحوه انجام این کار دارد. برای برخی از لپ‌تاپ‌های گران‌قیمت، برداشتن یک پنل در پایین، امکان دسترسی به کارت گرافیک را فراهم می‌کند. برای مدل های دیگر، باید مراحل باقی مانده را دنبال کنید تا به اسلات کارت گرافیک برسید. صفحه کلید لپ تاپ را جدا کنید. برای بسیاری از لپ‌تاپ‌ها می‌توانید با برداشتن صفحه‌کلید به کارت گرافیک دسترسی پیدا کنید. پس از برداشتن پیچ‌ها از زیر پوشش لولا، صفحه‌کلید را برداشته و کانکتور ها را جدا کنید. در برخی از لپ‌تاپ‌ها صفحه‌کلید را با چفت‌هایی محکم می‌کنند که به شما این امتیاز را می دهد که صفحه‌کلید را بدون نیاز به باز کردن پیچ جدا کنید.

تعویض باتری جهت ارتقا لپ تاپ

لپ‌تاپ‌های قدیمی‌تری که باتری قابل جابجایی دارند، تعویض آن معمولاً به آسانی بازکردن دکمه یا گیره قفل باتری، برداشتن باتری قدیمی و جابجایی آن است. متأسفانه، بسیاری از لپ‌تاپ‌های مدرن برای این کار طراحی نشده‌اند. شما باید بدنه را باز کنید و برخی از باتری ها اصلا قابل تعویض توسط کاربران نیستند. ممکن است در پشت قسمت های دیگر پنهان شده و یا حتی در جای خود چسبانده شوند. در این صورت نوبت به یک لپ تاپ حرفه ای یا کاملا جدید رسیده است. قبل از خرید باتری جدید مطمئن شوید باتری که قصد خرید آن را دارید دقیقاً با مدل لپ تاپ شما مطابقت دارد. باتری‌ها اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در یک لپ‌تاپ خاص قرار بگیرند. قبل از خرید باتری جدید، بررسی کنید که آیا رم و فضای ذخیره سازی لپ تاپ شما قابل ارتقا هستند یا خیر.

انواع CPU

حدود 11 سال می گذرد که پردازنده های core i3، corei5 و core i7 وارد بازار شده اند و امروزه مردم با این مدل ها آشنا هستند. با این حال خیلی از کاربران هنوز هم در انتخاب نوع پردازنده مردد هستند و انتخاب برایشان کمی مشکل است است .

انواع نسل های پردازنده اینتل

به وضوح می توان گفت پردازنده ی Core i7 نسبت به Core i5 و نیز Core i5 نسبت به Core i3 قوی تر است. بسیاری از کاربران تصور می کنند که عدد ذکر  شده بیانگر تعداد هسته های پردازنده است . در صورتی که این طور نیست. اعدادی که در نام این پردازنده ها آمده است ، تنها بیانگر توان نسبی پردازنده در پردازش هستند.

طبقه بندی CPU های اینتل

توان پردازنده های شرکت اینتل توسط شرکت و بر اساس نوع تکنولوژی و متغیر های آن رده بندی می شود. متغیر هایی که در رده بندی سی پی یو ها نقش دارند تعداد هسته های پردازنده ، سرعت پردازنده ، میزان cache پردازنده و … می باشند.

تکنولوژی های پردازنده ها نیز تکنولوژی هایی مانند توربو بوست (Turbo Boost) و هایپر تریدینگ  (Hyper-Threading) و … می باشند.

رده بندی پردازنده ها از CPU های سلرون (Celeron) و پنتیوم  (Pentium)، که به ترتیب دارای ۱ و ۲ ستاره هستند شروع  می شود. یعنی این سی پی یو ها در پایین ترین رده بندی قرار می گیرند و به همین ترتیب، پردازنده های Core i3 دارای سه ستاره، پردازنده های Core i5 دارای چهار ستاره و پردازنده های Core i7 دارای پنج ستاره هستند.

این نکته که پردازنده های مورد استفاده در لپ تاپ ها و پردازنده های کامپیوتر های دسکتاپ از یکدیگر متمایز هستند و هر کدام از این پردازنده ها خصوصیات مخصوص به خود را دارا هستند.

انواع تکنولوژی پردازنده ها

همان طور که قبلا نیز گفتیم برخی سی پی یو ها به علت داشتن نوعی تکنولوژی خاص دارای سرعت پردازش بالاتری  هستند.

به عنوان مثال دو پردازنده با شرایط کاملا یکسان را در نظر بگیرید . با این تفاوت که یکی از پردازنده ها دارای تکنولوژی Turbo Boost یا Hyper Threading باشد . پردازنده ای که دارای این تکنولوژی است ، دارای سرعت پردازش بیشتری است .

تکنولوژی Turbo Boost

تکنولوژی Intel Turbo Boost امکان افزایش توان سرعتی  در زمان نیاز را به طور فعال به پردازنده می دهد.

البته بالاترین میزان سرعت که در هر لحظه به واسطه تکنولوژی توربو بوست می توان افزایش داد، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

به فاکتورهایی مانند تعداد هسته های فعال پردازنده، میزان نسبی جریان مصرفی، میزان نسبی انرژی مصرفی، میزان دمای پردازنده و…

تکنولوژی Hyper Threading

در حالت کلی، یک هسته ی سی پی یو می تواند در آن واحد تنها به پردازش یک Thread مشغول باشد. برای مثال، اگر یک CPU دارای دو هسته باشد، می تواند در یک لحظه، به پردازش دو Thread بپردازد. شرکت اینتل برای حل این مشکل با ارائه تکنولوژی  Hyper Threading قابلیت چند پردازش همزمان را توسط یک هسته مهیا ساخت.

ارتقا نرم افزاری لپ تاپ

1.نصب سیستم عامل جدید جهت ارتقا لپ تاپ

از جمله ساده ترین مواردی که برای ارتقای نرم افزار می توان انجام داد نصب سیستم عامل جدید می باشد. در حقیقت شما می بایست بصورت دوره ای ویندوز لپ تاپ خود را تعویض کنید زیرا در طول استفاده از لپ تاپ خود ممکن است بارها و بارها نرم افزاری را نصب کرده باشید و بعد از مدتی آن را حذف کنید.

در نگاه اول شاید فکر کنید که تمام فایل های همراه نرم افزار حذف می شوند، در صورتی که این طور نیست. اما با نصب ویندوز می توان این فایل های اضافی را حذف کرد.

2.آپدیت بایوس جهت ارتقا لپ تاپ

به زبان ساده بایوس کردن ورودی ها و خروجی های لپ تاپ شما را مدیریت می کند. بایوس یک تراشه الکترونیکی است که داخل لپ تاپ شما قرار دارد و فقط توسط تولید کنندگان لپ تاپ برنامه ریزی و ارئه می شود. برای آپدیت بایوس لپ تاپ خود می بایست مدل  لپ تاپ خود را جستجو کنید و نسبت به آپدیت و ارتقای آن اقدام کنید.

نکته: اگر در لپ تاپ خود اطلاعات مهمی دارید و یا اینکه دانش فنی بالایی ندارید پیشنهاد می کنیم حتما این کار را به افراد متخصص بسپارید چرا که در صورت وجود اشکال در کار با نصب ویندوز مجدد نیز این مشکل برطرف نخواهد شد.

خدمات ارتقای لپ تاپ

چنانچه شما کاربر گرامی قصد ارتقای سخت افزاری سیستم خود را داشتید، یا احساس کردید سرعت کامپیوتر یا لپ تاپ شخصیتون کم شده است، به مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک مراجعه کنید و از خدمات ما استفاده کنید. متخصصین مجرب ما در این مرکز، با در اختیار داشتن بروز ترین ابزار و تجهیزات جهت تعمیرات کامپیوتر یا لپ تاپ شما آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشند. قابل توجه اینکه عیب یابی سیستم شما در این مرکز به صورت کاملا رایگان انجام می گیرد و به مدت 6 ماه تمامی خدمات گارانتی می شوند. ضمناً این مرکز همه روزه حتی در ایام تعطیل، از ساعت 9 لغایت 21 باز است.

5/5 - (2 امتیاز)

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
AHMD
AHMD
3 ماه قبل

سلام لپ تاپ من تو اجرا کردن بازی مشکل دارد میخوام همه چیشو ارتقا بدم چون ضعیف شده مطالب مفید شما رو خوندم و میخوام شما واسم اینکارو کنین. ممکنه بگین ارتقای لپ تاپ برای من چقدر هزینه داره
قیمتی که برای ارتقای لپ تاپ میگیرید چقدر هست بنظر شما ارتقای لپ تاپ بدرد لپ تاپ من میخوره
لپ تاپ من Asus FX552 هستش مرسی از سایتتون 

mehdi
مدیر
mehdi
3 ماه قبل
پاسخ به  AHMD

سلام. برای ارتقا لپ تاپ شما می تونین هم افزایش رم بدین و هم هارد SSD روی دستگاهتون نصب کنین. با توجه به اینکه لپ تاپ شما نسل 6 یا 7 هستش، می تونین از هارد M2 NVMe استفاده کنین که سرعتش 2 برابر SSD هستش. با توجه به ظرفیت رم و حافظه قیمت ارتقا مشخص میشه اما در کمترین حالت رم 8 گیگ DDR4 حدود 900 هزار تومان و هارد m2 128 گیگ حدود 600 هزار تومان می شود.