نصب ویندوز

نصب ویندوز

نصب ویندوز و انواع سیستم‌های عامل بر روی لپ تاپ یکی از مواردی است که کاربران لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی را درگیر می‌کند. دلایل متعددی برای تعویض ویندوز وجود دارد. اما مهم‌تر از این دلایل، پیچیدگی‌های این امر است که مقوله‌ای مفصل است و در اینجا به اختصار به آن‌ها می‌پردازیم.

شاخص‌ترین و پر کاربرترین سیستم عامل دنیا، ویندوز است که شرکت مایکروسافت آن را توسعه داده است و نسخه‌های متنوعی از آن برای کاربران در سطح دنیا عرضه کرده است. از جمله این نسخه‌ها می‌توان به ویندوزهای ویستا، اکس پی، 7، 8، 10 و جدیدترین نسخه که ویندوز 11 است، اشاره کرد.

دلایل نصب و تعویض ویندوز

گاهی ممکن است کاربر بخواهد روی یک سیستم، دو سیستم عامل داشته باشد. معمولا به این دلیل است که گاهی نیاز به اجرای نرم افزارهایی دارند که در محیط و سیستم عاملی خاص قابل اجرا است. دلیل دیگر می تواند این باشد که کاربر از نرم افزارهای حرفه‌ای برنامه نویسی استفاده می‌کند و قصد اجرای کد توسعه ای خود روی یک سیستم عامل بخصوص را دارد. همچنین کاربرانی هستند که با یک سیستم عامل راحت نیستند(مثل مک!) و مایل به استفاده از سیستم عاملی دیگر، روی همان دستگاه هستند.

تفاوت سیستم عامل‌ها در سرعت اجرا از دیگر دلایل اجرای دو سیستم عامل روی یک سیستم است. برای مثال سیستم عامل اوبونتو، سرعت بسیار بالایی در اجرای نرم افزارها دارد و سیستم را دچار هنگی و کندی نمی‌کند.

برای مشاهده عوامل کندی و هنگی سیستم خود این مطلب را بخوانید: کندی و هنگی سیستم

گروهی دیگر از کاربران لپ تاپ هستند که یا خود تعویض و نصب ویندوز را بلد نیستند و یا ابزارهای این کار را ندارند. مثلا برای تعویض و نصب ویندوز ابزارهای مثل دی وی دی رایتر اکسترنال، دی وی دی ویندوز اورجینال، فلش قابل بوت، نرم افزارهای قابل بوت بک آپ و ریکاوری و غیره ممکن است لازم شوند. همچنین ممکن است افراد وقت یا حوصله تعویض و نصب ویندوز را نداشته باشند؛ چراکه این کار با توجه به نوع سیستم و مشخصات آن ممکن است بسیار وقت گیر باشد.

پیچیدگی‌های نصب ویندوز

نصب ویندوز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. کاربرانی که خود اقدام به نصب سیستم عامل می‌کنند، حتما باید از اصول و ترفندهای نصب آن آگاه باشند. بوده‌اند کاربرانی که خود اقدام به نصب سیستم عامل کرده‌اند و باعث ایجاد مشکلات نرم افزاری متعدد و گاهاً سخت افزاری برای سیستم خود شده‌اند. از جمله اصولی که باید در نظر گرفته شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعریف رابط کاربری مناسب
  • بررسی شرایط سخت افزاری لپ تاپ
  • شناسایی فرمت هارد برای نصب ویندوز
  • پارتیشن بندی صحیح هارد و تعریف درست درایو ویندوز
  • شناسایی قابلیت‌های بایوس و بوت سیستم
  • نصب صحیح ویندوز با توجه به پیچیدگی‌های هر نسخه

علاوه بر موارد ذکر شده موارد بسیاری هستند که باعث می‌شوند نصب ویندوز بسیار سخت و پیچیده شود. مطمئن‌ترین راه، مراجعه به یک متخصص برای انجام کارهای از این قبیل است. مرکز تعمیرات لپ تاپ آرتک، با بهره‌گیری از دانش روز و متخصصین با تجربه شما را در انجام امور تخصصی مرتبط به سیستم و لپ تاپ همراهی می‌کند.

فهرست