شارژ نکردن شارژر لپ تاپ

داشتن یک لپ‌تاپ مانند یک حیوان خانگی است، هر چند وقت یک‌بار بیمار می‌شود و حالا این انتخاب با ماست، که باید برخی از درمان‌های خانگی را امتحان کنیم یا فقط به دکتر برویم. معمولاً اولین گزینه تنها گزینه ای است که ما بیشتر ترجیح می دهیم تا از شر بیماری خلاص شویم. به همین دلیل است که ما به خصوص اینترنت را جستجو می کنیم تا به دنبال راه حل کاملی باشیم که با شرایط ما مطابقت داشته باشد. بنابراین برای درمان این خطا، واقعاً نیازی نیست که افسرده شوید، زیرا “Plugged in not charging” یا شارژ نکردن شارژر لپ تاپ همان خطای قدیمی سیستم عامل ویندوز است و گاهی اوقات می توان به سرعت به عنوان یک چشمک آن را برطرف کرد. به طور کلی، مشکل از سمت سیستم عامل است. ممکن است مشکل مربوط به برخی سخت افزارهای اصلی باشد و مجبور شوید لپ تاپ خود را به تعمیرگاه بفرستید.

این مشکل می‌تواند باعث شود لپ‌تاپ شما شارژ نشود.متوجه می شوید که گاهی اوقات خطا می تواند چراغ شارژ شما را نیز خاموش کند یا سوسو بزند. اغلب ممکن است چراغ شارژ ظاهر شود، حتی اگر رایانه شما باتری را شارژ نکند و پیام خطایی مانند “0% موجود (Plugged in not charging)” یا هر رقم ثابت دیگری را نمایش می دهد. بروز مشکل پس از ارتقاء سیستم عامل نیز این روزها بسیار رایج است. هر چیزی با این خطا امکان پذیر است، حتی زمانی که از یک لپ تاپ با قیمت بالا استفاده می‌کنید.

برای عیب یابی صحیح لپ تاپ، مراحل مختلفی وجود دارد که باید برای پیدا کردن مشکل واقعی دنبال کنید. علاوه بر این، فکر نمی‌کنیم واقعاً نیازی به نگرانی در مورد آن داشته باشید، زیرا این مقاله تمام راه‌حل‌های مفیدی را که می‌توانید امتحان کنید، پوشش می‌دهد. حتی اگر شارژ نکردن شارژر لپ تاپ همراه با استفاده از شارژر یا باتری جدید رخ داده باشد، روش همچنان یکسان است.

به طور عمده چهار دلیل رایج برای این خطا در صفحه نمایش لپ تاپ شما وجود دارد. اینگونه است که تنها راه برای یافتن هسته اصلی این معضل، بررسی تمام عوارضی است که لپ تاپ شما اخیراً از سر گذرانده است. برای انجام این کار، اولین چیزی که ترجیح می‌دهم این است که «ویندوز»، دوم «شارژر»، سوم «باتری» را بررسی کنم و اگر واقعاً شانس بدی داشته باشید، ممکن است «مدار شارژ» لپ تاپ شما هم منفجر شد بنابراین، فقط مراحل زیر را دنبال کنید و امیدوارم به سرعت این مشکل را برطرف کنید.

عیب یابی ویندوز برای حل شارژ نکردن شارژر لپ تاپ

اکثر شما با دنبال کردن اولین مرحله از این راهنمای عیب یابی، لپ تاپ خود را تعمیر می کنید. من فقط شما را خوشحال می کنم زیرا 95٪ احتمال دارد که خطا به دلیل خرابی درایورهای آداپتور برق سیستم عامل ویندوز شما رخ دهد. نام آن درایور خرابی که در مورد آن صحبت می‌کنیم “ Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery ” است.

ACPI مخفف عبارت Advanced Configuration and Power Interface است. کار واقعی ACPI حفظ خدمات شارژ لپ‌تاپ شما است، اما هر چند وقت یک‌بار، زمانی که شما به خوبی از سیستم عامل خود مراقبت نکرده‌اید، خراب می‌شود. برخی از خطاها تنها زمانی رخ می دهند که شما با بی دقتی هر چیزی را از اینترنت دانلود می کنید. همیشه با لپ تاپ خود با احتیاط رفتار کنید، در غیر این صورت، شما را تا حد زیادی اذیت می‌کند.

در مورد مشکل درایورها، حذف و نصب آن یک روش طولانی برای رفع فوری مشکل است. بهترین بخش این است که در راه اندازی مجدد سیستم بعدی، در واقع نیازی به نصب مجدد درایورها ندارید زیرا سیستم عامل شما به طور خودکار این کار را برای شما انجام می دهد.

حذف درایور خراب

ابتدا باید لپ تاپ خود را کاملا خاموش کنید (نه اینکه آن را در حالات Sleep یا Hibernate قرار دهید). سپس آن را وارونه کرده و باتری را خارج کنید. پس از آن، لپ تاپ خود را فقط با استفاده از کابل آداپتور برق راه اندازی کنید. مطمئناً می توانید از هر لپ تاپی بدون وصل کردن باتری استفاده کنید. درست مانند استفاده از یک کامپیوتر رومیزی بدون UPS (منبع تغذیه بدون وقفه). برای شروع، فقط منبع تغذیه مورد نیاز است. حذف باتری نیز مهم است، در غیر این صورت، درایورها به درستی حذف و نصب نمی‌شوند.

در صورتی که لپ‌تاپ شما برای راه‌اندازی بدون استفاده از باتری مشکلی داشته باشد، کاملاً واضح است که آداپتور برق لپ‌تاپ نیز ممکن است معیوب باشد. پس از اینکه لپ‌تاپ خود را با استفاده از منبع تغذیه مستقیم راه‌اندازی کردید، زمانی است که باید «Windows Device Manager» را با تایپ کردن دستور «devmgmt.msc» در «Run Commander» باز کنید. یا فقط Device Manager را در «منوی استارت ویندوز» جستجو کنید. پس از آن، باید برگه «باتری ها» را گسترش دهید و سپس می توانید درایورهای «Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery» را در رایانه خود ببینید. همانطور که در تصویر مثال زیر مشاهده می کنید، من دو درایور مختلف را برجسته کرده ام، اما شما فقط باید درایور اصلی را حذف کنید، “Microsoft ACPI-Compliant…” که در جایگاه دوم فهرست شده است.

برای حذف آن درایور، فقط باید آن را انتخاب کنید و سپس روی آن کلیک راست کنید تا گزینه‌های اضافی پنهان شوند. پس از آن، روی دکمه «uninstall» کلیک کنید و زمانی که کادر «تأیید حذف دستگاه» ظاهر شد، فقط روی «OK» کلیک کنید تا آن درایور به طور کامل از رایانه شما حذف شود.

هنگامی که درایور با موفقیت حذف شد، اکنون دوباره سیستم عامل خود را خاموش کنید و باتری را در جای خود قرار دهید و سپس لپ تاپ را دوباره راه اندازی کنید. امیدوارم این بار این امکان وجود داشته باشد که مشکل از بین رفته باشد. اگر به نظر نمی‌رسد که پاک کردن «درایور ACPI» به شما کمکی نمی‌کند، در آن صورت، برای حذف اولین درایور برجسته‌شده به نام «Microsoft AC Adapter» باید تمام مراحل ذکر شده در بالا را تکرار کنید و شاید این به شما کمک کند. اگر این مشکل همچنان پابرجاست چه باید کرد، یا در عرض یک هفته یا یک ماه برمی‌گردد؟

معمولاً هنگامی که مشکل از طرف دیگر سیستم عامل باشد، حذف درایورها کار نمی کند. این می تواند پایگاه داده رجیستری سیستم عامل شما باشد که اخیراً کرک شده است، یا فقط سیستم عامل شما است که در برخی موارد نیاز به بازیابی یا نصب مجدد دارد.

استفاده از بهترین در کلاس «ابزار پاک کننده رجیستری» در رایانه شما راهی سریع برای رفع هرگونه مشکل مرتبط با رجیستری است. دلیل اصلی پیشنهاد یک ابزار این است که هزاران رجیستری در پایگاه داده رجیستری ویندوز شما نمایه شده است و یافتن اینکه کدام یک واقعاً باعث ایجاد کل مشکل شده است واقعاً دشوار است.

شما می توانید بیش از 50 Registry Cleaner را در اینترنت پیدا کنید، اما مواردی که کار می کنند فقط در نسخه پولی موجود هستند. بنابراین، قبل از هزینه کردن، ابتدا از شما می خواهم بایوس لپ تاپ خود را ریست کنید. اگر آن هم کار نمی کند، از «System Restore» استفاده کنید. برای ریست بایوس لپ‌تاپ، ابتدا آن را با فشار دادن کلید F2 یا کلید Del یا هر کلیدی که رایانه‌تان در اولین صفحه آرم سیاه راه‌اندازی نشان می‌دهد، باز کنید تا وارد منوی بایوس شوید. پس از اینکه با موفقیت وارد BIOS شدید، گزینه reset را برای بارگیری تنظیمات پیش فرض پیدا کنید و بیشتر می توانید آن گزینه را در تب “Exit” بایوس خود پیدا کنید.

اگر بازنشانی بایوس نیز کار نکرد، در این صورت باید از «System Restore» برای معکوس کردن برخی تنظیمات از پشتیبان‌گیری (مانند درایورها، فایل‌های سیستم، برنامه‌های نصب‌شده و موارد دیگر) استفاده کنید. این ابزار فقط زمانی کار می کند که یک نقطه بازیابی در گذشته ایجاد شده باشد.

عیب یابی سخت افزاری برای حل شارژ نکردن شارژر لپ تاپ

با اینکه مشکل بیشتر به سیستم عامل مربوط می شود. اما یک بار در ماه آبی، باتری یا آداپتور شما ممکن است عامل این مشکل باشد. بررسی آداپتور برق: وقتی آداپتور لپ‌تاپ شما منبع تغذیه صحیح یا ثابتی ندارد، در واقع تقصیر شما نیست. گاهی اوقات، هنگامی که یک پریز برق دیواری خانه/دفتر شما از داخل شکسته می شود، مطمئناً طبیعی است که یک “مشکل دائمی منبع تغذیه” را تجربه کنید. برای تنظیم آداپتور خود، می‌توانید از چند سوکت دیواری متفاوت استفاده کنید تا مطمئن شوید که منبع تغذیه کافی برای شارژ لپ‌تاپ است.

اگر یکی از دوستان یا همکاران شما دقیقاً از شارژر لپ‌تاپ مشابه شارژر شما استفاده می‌کند، بهتر است که شارژر با ارزش آنها را بخواهید. یا در غیر این صورت، برای عیب یابی صحیح عیب آداپتور با مشکلاتی مواجه خواهید شد. بررسی با یک آداپتور متفاوت اولین کاری است که معمولاً یک متخصص معمولاً وقتی لپ تاپ خود را به تعمیرگاه می آورید انجام می دهد.

اگر بتوانید یک «مولتی متر دیجیتال» تهیه کنید، مطمئن باشید که مجبور نیستید شارژر خاصی را جستجو کنید زیرا یک مولتی متر می تواند آداپتور برق را آزمایش کند. برای آزمایش شارژر خود با استفاده از یک مولتی متر، ابتدا باید مقدار ولتاژ خروجی را که آداپتور برق شما تولید می کند، پیدا کنید تا آن اعداد را روی مولتی متر بررسی کنید. جزئیات ولتاژ خروجی در پشت آداپتور برق شما ذکر شده است، جایی که همه چیز روی برچسب نوشته شده است، مانند “19V 4.7A”، “18.5V 3.5A” و غیره.

حالا آداپتور برق را به پریز وصل کنید و دکمه مولتی متر را روی حالت «ولتاژ جریان مستقیم 20 ولت» قرار دهید. سپس سیم قرمز و مشکی را به سوکت های مناسب وصل کنید. نوک چوب قرمز را داخل جک آداپتور قرار دهید و سر سیاه دیگر را به قسمت فلزی بیرونی جک لمس کنید. مراقب هر دو نوک فلزی باشید، مطمئن شوید تا زمانی که برق روشن است آنها را با هم لمس نکنید.

اکنون صفحه نمایش مولتی متر را بررسی کنید تا ولتاژ خروجی از آداپتور برق خود را ببینید. اگر ولتاژ تقریباً همان چیزی است که روی برچسب آداپتور شما چاپ شده است، به این معنی است که شارژر شما کاملاً خوب کار می کند. تفاوت در ولتاژ در زیر محدوده +/- 1.5v می تواند قابل قبول باشد. در غیر این صورت، ممکن است آداپتور شما معیوب باشد.

بررسی باتری

درست مانند آداپتور، تنها راه تشخیص آن، عیب باتری است. فقط برای آزمایش باید یک باتری سازگار قرض بگیرید. کالیبره کردن باتری ممکن است کمک کند، تنها زمانی که احساس می کنید لپ تاپ شما در حال شارژ شدن است (زیرا می توانید پشتیبان باتری را مشاهده کنید)، اما همچنان این خطا درست بعد از وارد کردن جک برق ظاهر شد.

برای کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ به صورت دستی، باید دوباره به منوی بایوس بروید و گزینه «Battery Caliberation» را پیدا کنید. سپس دستورالعمل های روی صفحه را بخوانید تا باتری شما به درستی کالیبره شود.

اگر منوی بایوس لپ‌تاپ شما این گزینه را ندارد، می‌توانید با استفاده از «Windows Power Options» این کار را به صورت دستی انجام دهید. اما قبل از وارد شدن به هر تنظیماتی، مطمئن شوید که لپ تاپ خود را کاملاً شارژ کرده اید (تا زمانی که چراغ شارژ خاموش شود). با این حال، پس از آن شارژر را خارج نکنید.

سپس به کنترل پنل ویندوز خود بروید (که می توانید آن را در منوی استارت جستجو کنید) و به دنبال گزینه Power Options بگردید. پس از باز کردن پنجره گزینه های برق، از منوی نوار کناری سمت چپ، روی گزینه «Choose when to turn off the display» کلیک کنید. سپس بر روی “Change Advanced Power Settings” کلیک کنید.

بلافاصله پس از آن، کادر “Power Options” روی صفحه نمایش شما ظاهر می شود. اکنون در تب «Advanced Settings»، گزینه «Battery» را از منوی کشویی باز کنید. در زیر آن گزینه، روی «Critical Battery Action» کلیک کنید و «On-Battery» را روی «Hibernate» قرار دهید. سپس، روی سومین مورد به نام «Critical Battery Level» کلیک کنید و هر دو گزینه «On battery» و «Plugged in» را روی «5٪» تنظیم کنید.

در مرحله بعد، به صفحه «Edit Plan Setting» برگردید و مطمئن شوید که تنظیمات نمایشگر روی «Never» تنظیم شده است، همانطور که در تصویر مثال مشاهده می کنید:

اکنون زمان آن فرا می رسد که باید شارژر را از لپ تاپ خود خارج کنید و اجازه دهید تا زمانی که به طور خودکار به حالت خواب زمستانی در می آید، آن را تخلیه کنید. و لطفا! سعی نکنید زمانی که باتری در حال تخلیه است از لپ تاپ خود استفاده کنید، در غیر این صورت کالیبراسیون را مختل خواهید کرد.

هنگامی که لپ‌تاپ خود را در حالت خواب زمستانی قرار می‌دهد، دوباره باید شارژر را دوباره وصل کنید و لپ‌تاپ خود را شارژ کنید تا به 100% برسد. بنابراین، فراموش نکنید که تنظیمات صفحه نمایش قدیمی را بازگردانید و قطعا باتری لپ تاپ شما را به حالت عادی کالیبره می کند. پس از کالیبره کردن، فقط تنظیمات نمایشگر را از پیش تنظیم شده «Never» بازیابی کنید، نه تنظیماتی که در «Power Options» قرار دادید.

اگر کالیبراسیون نیز کار نمی کند، همانطور که گفتم، یک باتری سازگار یدکی از جایی فقط برای آزمایش، همانطور که گفتم، تهیه کنید. همچنین کاملاً ممکن است که باتری شما برای شارژ کردن خود مشکل داشته باشد. استفاده از یک باتری متفاوت حداقل می تواند شک را برطرف کند. یک باتری جدید بخرید، زمانی که خطا با باتری دیگر ظاهر نمی شود. و همیشه اورجینال بخرید، اگر نمی خواهید در آینده در مورد آن احساس ناراحتی کنید.

آخرین احتمالات

اکنون به غیر از نصب مجدد سیستم عامل، اکنون باید یک ابزار پاک کننده رجیستری را نصب کنید. “Zookaware” و “CCleaner” دو بهترین ابزارهای موجود در کلاس Registry Cleaner هستند که در واقع می توانند همه چیز را به حالت عادی برگردانند. همه چیز به شما بستگی دارد که کدام یک را انتخاب کنید، اما به گفته من، Zookaware کاملاً ارزشمند است زیرا فقط یک پاک کننده رجیستری ساده نیست و همچنین می تواند بیش از 4 ابزار مفید را برای بهینه سازی عملکرد کلی رایانه شخصی در اختیار شما قرار دهد.

اگر این مشکل همچنان در رایانه شما وجود دارد، نصب یک سیستم عامل جدید (یا Reset Factory) ممکن است برای شما کارآمد باشد. در غیر این صورت، می توانید لپ تاپ خود را برای یک متخصص حرفه‌ای بفرستید تا قسمت شارژ باتری مادربرد را بررسی کند. تنها 1 یا 2 درصد احتمال دارد که شارژ نکردن شارژر لپ تاپ به عنوان یک مشکل سخت افزاری تمام شود. در غیر این صورت، هنوز 30٪ احتمال دارد که خطا متعلق به سیستم عامل باشد و قابل رفع باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Y@ser
Y@ser
1 سال قبل

سلام شارژر لپ تاپ من شارژ نمیکنه تازه عوضش کردم و شارژر اورجینال گرفتم ولی هنوز 2 ماه نشده از کار افتاده! به نظر شما باید چیکار کنم؟

mehdi
مدیر
mehdi
1 سال قبل
پاسخ به  Y@ser

سلام باید خدمتتون بگم که شارژری که تهیه کردین اورجینال نبوده وگرنه به این زودی خراب نمی شد! همچنین شارژرهای اورجینال حداقل 6 ماه گارانتی دارن.

سوالی دارید؟ در خدمتیم!
ارسال پیام