باکس هارد اکسترنال

باکس هارد

ما از هارد اکسترنال برای ذخیره سازی عکس یا فیلم از همین کامپیوتر ها استفاده می‌کنیم. نه فقط این، بلکه برای بک آپ گرفتن و تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات پر اهمیتمان، از همین هاردهای اکسترنال استفاده می‌کنیم. نکته مهم این است که هیچ کدام از این کارها بدون به کار بردن هارد درایو (hard drive) امکان پذیر نیست. باکس هارد اکسترنال قطعه‌ای است که اطلاعات شما را داخل خود ذخیره می‌کند. در واقع هارد اکسترنال بانک ذخیره اصلی محتوا در خارج از سیستم است. باکس هارد اکسترنال داراری یک تبدیل SATA به USB است که به شما این امکان را می‌دهد آن را به هر کامپیوتر و لپ تاپ دیگری وصل کنید و تبادل اطلاعات را انجام دهید. 

برخی افراد ممکن است به حافظه زیادی نیاز داشته باشند و با حجم کم نیازهای آنان برطرف نشود. در حالی که برخی افراد دیگر با حجم کم هم به کارهایشان برسند. در هر صورت همیشه احساس نیاز به فضای ذخیره بیشتر وجود دارد. باکس هارد اکسترنال می‌تواند یک هارد داخلی یا اینترنال را به هارد خارجی یا اکسترنال تبدیل کند. زمانی کاربرد این قطعه مشخص می‌شود که به طور مثال فضای بیشتری را در سیستم نیاز دارید.

باکس هارد اکسترنال چیست؟

باکس هارد اکسترنال دستگاه قابل حملی برای هارد های IDE و هارد های دیگر می‌باشد. با استفاده از این قطعه می‌توانید یک هارد ارزان و قابل حمل همیشه همراه خود داشته باشید. قابلیت باکس هارد ها از این هم بیشتر است. می‌توانید تمام فیلم‌ها و موزیک‌های خود را روی آن بریزید و زمانی که در خانه نیستید از آن برای پخش موسیقی های دل خواه خود استفاده کنید. این دستگاه مستقیما به سیستم‌های پخش نیز متصل شده و این کار را برای شما آسان تر می‌کند.

درباره باکس هارد دیسک

هنگامی که باکس هارد دیسک را به دستگاهی مانند Mp3 پلیر یا دوربین دیجیتال متصل می‌کنید، این دستگاه حکم فضای ذخیره سازی را ایفا می‌کند. اگر پخش کننده دارای پورت یو اس بی نیز باشد، می‌توانید کارت حافظه SD یا حتی فلش را به آن وصل کنید و به اطلاعات روی آن ها دسترسی داشته باشید. برخی باکس هارد ها دارای پورت اترنت نیز هستند و اگر از آن نیز استفاده کنید، یک درایو شبکه قابل حمل نیز به همراه خواهید داشت. قابلیت اصلی قاب هارد این است که فضای ذخیره بیشتری را به میزان دلخواه به لپتاپ، کامپیوتر یا حتی کنسول های گیمینگ می‌افزاید. خرید باکس هارد وسترن دیجیتال یک گزینه مناسب با توجه به قابلیت های ذکر شده می‌باشد.

راهنمای خرید و استفاده از باکس هارد

هارد ها در دو سایز 2.5 و 3.5 اینچ موجود هستند. باکس هارد ها نیز برای هر دوی این سایز ها در دسترس هستند. خرید یک هارد اکسترنال ممکن است هزینه زیادی داشته باشد اما شما می‌توانید یک هارد داخلی یا اینترنال بخرید و به همراه یک باکس هارد از آن استفاده کنید.

ممکن است یک کامپیوتر قدیمی گوشه اتاق خود داشته باشید و به هر دلیلی که دیگر از آن سیستم استفاده نمی‌کنید یا شاید خراب شده باشد. همیشه می‌توانید درایو ذخیره آن را به یک هارد اکسترنال تبدیل کنید و فایل های مهم داخل آن را دوباره به دست آورید. همین کار را زمانی می‌توانید انجام دهید که یک هارد جدید برای سیستم خود خریده اید اما نمی‌دانید که با هارد قدیمی چه کار کنید. اینجا هم باکس هارد اکسترنال دوباره می‌تواند استفاده شود.

پیش از آن که برای استفاده از هارد قدیمی اقدام کنید لازم است مطمئن شوید که آیا هارد اینترنال قدیمی شما سالم است یا خیر. اگر سیستم قدیمی شما به درستی کار می‌کرد و ناگهان خراب شد، به احتمال خیلی زیاد هارد آن سالم است. اگر سیستم قدیمی شما به خوبی کار می‌کرد و هارد آن را تعویض کردید تا یک هارد با فضای بیشتر بخرید، در این حالت هم هارد قبلی سالم است و از آن می‌توانید درون یک قاب اکسترنال هارد دیسک استفاده کنید.

اولین موردی را که باید بدانید این است که سایز هارد داخلی شما چند است. همان طور که گفته شد دو سایز مختلف هارد داخلی وجود دارد که 2.5 اینچ و 3.5 اینچ هستند. لپتاپ ها معمولا از هارد 2.5 اینچ استفاده می‌کنند زیرا کوچک‌تر هستند و قدرت کمتری از هارد های دسکتاپ دارند. اگر سایز هارد خود را نمی‌دانید به راحتی می توانید آن را اندازه بگیرید. هارد ها شکل مستطیلی دارند و برای فهمیدن سایز کافی است اندازه ضلع کوچک تر آن اندازه بگیرید.

راهنمای خرید باکس‌هارد

حالا باید نوع هاردی که دارید را مشخص کنید. این مساله اهمیت زیادی دارد زیرا باید هارد شما با باکس هارد سازگار باشد. کامپیوتر های قدیمی از هاردهای PATA یا IDE استفاده می‌کردند و کامپیوتر هایی که مدتی پس از آن تولید شدند و جدید تر هستند هارد های SATA دارند. فرق این ها این است که هارد PATA دارای پورت های دو ردیفه فلزی هستند در حالی که هارد های SATA پورت های دو ردیفه صاف دارند.

باکس هارد 2.5 اینچی برای هارد 2.5 و باکس هارد 3.5 اینچی برای هارد 3.5. به خاطر داشته باشید که قاب هارد اکسترنال 2.5 اینچی قابلیتی به نام bus powered دارند یعنی این که برق خود را از دستگاهی که به آن وصل می‌شوند دریافت می‌کنند و به هیچ وجه به آداپتور برق نیاز ندارند. به این شکل آن ها کاملا قابل حمل هستند.

از طرف دیگر قاب هارد اکسترنال 3.5 اینچی به برق بیشتری نیاز دارند. برقی که از دستگاه به آن ها می رسد کافی نیست به همین جهت به همراه یک آداپتور AC عرضه می‌شوند و قابل حمل نیستند یعنی این که باید حتما به برق متصل شوند همیشه به یک پریز برق نیاز است.

نوع کابل اتصال

حالا نوبت آن است که مشخص کنید باکس SSD شما چه کابل اتصالی داشته باشد. USB و FireWire دو پورت پر کاربرد هستند که همه باکس هارد ها آن ها را دارند. باکس هارد هایی که پورت USB را دارند می‌توانند از نوع USB2.0 باشند و مدل هایی موجود است که پورت USB3.0 هم دارند و با این نوع کابل ها نیز کار می‌کنند. بیشتر کامپیوتر های جدید دارای پورت USB3.0 هستند و خرید این مدل رایج تر است اما به هر حال باید با توجه به پورتی که استفاده می‌کنید به این فاکتور هم توجه نمائید.

رابط باکس‌هارد و تعداد هارد ها

یکی از نکات مهم هنگام خرید یک باکس هارد توجه به نوع رابط آن است. باکس هارد علاوه بر یک پورت ورودی که دارد دارای پورت خروجی نیز می‌باشد. زیرا این دستگاه می‌تواند اطلاعات را بین دو دستگاه یعنی هارد داخلی و سیستم شما برقرار کند.

همان طور که گفته شد هارد ها معمولا رابط SATA دارند پس رابط باکس هارد در قسمت ورودی آن نیز این پورت را دارد که هارد به آن متصل می‌شود. برای تعیین نوع پورت این قسمت بایستی به هارد قدیمی خود توجه کنید.

در طرف دیگر بایستی باکس هارد به کامپیوتر شما متصل شود و برای اینکار از پورت خروجی استفاده می‌کند. این پورت ها یو اس بی 2 یا 3 هستند. پورت های یو اس بی تایپ C هم که جدیدتر هستند وجود دارند و قابلیت آنان این است که سرعت بالاتری دارند و تجربه بهتری را ایجاد می‌کنند.

باکس هارد اکسترنال USB

گاهی شما چند هارد دارید و می خواهید تمام آن ها به سیستم جدید متصل کنید. این کار نیز امکان پذیر است. برخی باکس هارد ها چندین جایگاه دارند و این امکان را به شما می‌دهند که چندین هارد را روی آن قرار دهید. برای این کار باید هارد ها را روی یک باکس هاردی که چند جایگاه دارد قرار دهید تا هم زمان با هم کار کنند. با این باکس ها، داک هارد یا رک هارد می‌گویند.

داک هارد و رک هارد وسایل دیگری در دسته باکس هارد هستند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. داک هارد وسیله ای است که قابلیت نصب همزمان چند هارد را فراهم می‌کند. به علاوه برای نصب حافظه مورد نظر خود در داک هارد، نیازی نیست آن را باز کنید، بلکه به سادگی می‌توان آن را روی میز قرار داد و هارد و SSD را به صورت عمودی درون داک هارد گذاشت.

رک هارد نیز مشابه با داک هارد عمل می‌کند، با این تفاوت که رک هارد مانند یک درایو DVD، درون کیس قرار می‌گیرد. با نصب رک هارد می‌توانید هارد دیسک یا حافظه اس اس دی را درون رک هارد تعبیه شده در بدنه کیس قرار دهید و در صورت نیاز، آن را تعویض کنید.

چند قابلیت قاب هارد اکسترنال

تا اینجا قابلیت های مختلف باکس هارد را گفتیم در اینجا نیز لیستی از مزایای قاب هارد را می‌توانید بخوانید:

 • ایجاد فضای ذخیره بیشتر برای سیستم
 • اضافه کردن درایو های بیشتر به هر نوع سیستمی
 • انتقال اطلاعات برای سیستم هایی بدون قابلیت اینترنت
 • ایجاد یک فضای پشتیبان قوی برای سیستم های خانگی
 • انتقال راحت و سریع اطلاعات
 • ممانعت از داغ شدن بیش از حد هارد های داخلی درون سیستم
 • بازگردانی سریع اطلاعات از یک سیستم قدیمی و خراب
 • حفظ اطلاعات برای زمانی که سیستم ویروسی می‌شود.

روش نصب باکس‌هارد اکسترنال

بعد از خرید باکس هارد حالا نوبت به نصب آن می‌رسد. راه اندازه باکس هارد کار ساده ای است و مراحل پیچیده‌ای ندارد. در این قسمت چند مرحله برای نصب باکس هارد را می‌توانید بخوانید. این مراحل به ترتیب اجرا کنید:

 • پیچ های قابل مشاهده (در صورت وجود) را روی باکس هارد اکسترنال باز کنید.
 • هارد اینترنال خود را درون آن قرار دهید و کابل ها را متصل کنید.
 • هارد را مقابل محل پیچ ها قرار داده و پیچ ها را محکم کنید.
 • هارد باکس شده را، با کابل USB، به سیستم متصل کنید.
 • اگر باکس هارد برقی است، ابتدا آن را متصل کنید.

زمانی که باکس هارد راه اندازی شد به راحتی می‌توانید با کابل مخصوص آن به کامپیوتر خود وصل شوید و هر چه را می‌خواهید از روی هارد خود روی سیستم بریزید. سپس می‌توانید آن را فرمت کنید تا هیچ فایلی روی آن باقی نماند. حالا یک فضای ذخیره خارجی قابل حمل خالی دارید که می‌توانید از آن همیشه استفاده کنید.

‌باکس هارد اکسترنال

زمانی که شما کاربران گرامی بخواهید لپ تاپ خود ارتقا دهید و به جای هارد معمولی از هاردهای پرسرعت SSD استفاده کنید، می‌بایست برای هارد قبلی خود تصمیم گیری کنید. شما یا باید هارد خود را داخل یک کدی قرار دهید و آن را به جای دی وی دی رایتر روی لپ تاپ خود قرار دهید یا باید آن را باکس کرده و به عنوان هارد اکسترنال از آن استفاده کنید. مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک با در اختیار داشتن ابزار بروز متخصصین مجرب، می‌تواند در این زمینه به شما عزیزان کمک کند. در این مرکز عیب یابی به صورت رایگان انجام می‌شود و برای تمامی خدمات ارائه شده 6 ماه گارانتی لحاظ می‌شود. این مرکز تخصصی هر روزه از ساعت 9 الی 21، حتی روزهای تعطیل، آماده خدمت رسانی به شما کاربران گرامی است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ در خدمتیم!
ارسال پیام