حل مشکل خاموش شدن لپ تاپ ایسوس

حل مشکل خاموش شدن لپ تاپ ایسوس اصلا پیچیده نیست و می تواند به دلیل گرم شدن بیش از حد، باتری معیوب یا تنظیمات نادرست مدیریت انرژی رخ بدهد. برخی از دلایل رایج خاموش شدن لپتاپ ایسوس شما عبارتند از:

1- CPU  یا GPU بیش از حد گرم می شود

2- تنظیمات پیش فرض مدیریت انرژی

3-باتری معیوب است

4-خرابی سخت افزار

5- حمله ویروسی

در ادامه به تشریح موارد بالا می پردازیم

1-گرمای بیش از حد

 در اغلب موارد، لپ‌تاپ‌های ایسوس به ‌دلیل گرمای بیش از حد، به‌طور تصادفی خاموش می‌شوند.

 گرمای زیاد به طور کلی نتیجه مستقیم استفاده بیش از اندازه و مکرر لپ تاپ است. یکی دیگر از دلایل نادر داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، کار با لپ تاپ در یک منطقه با دمای گرم است. گرمای بیش از حد ممکن است به دلیل خرابی مکانیزم خنک کننده لپ تاپ شما نیز رخ دهد. تمیز نکردن گرد و غبار نیز می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود. اکثر لپ‌تاپ‌ها، از هر برندی که باشند، اغلب طعمه داغ شدن بیش از حد می‌شوند، به خصوص اگر از آن سال های زیادی استفاده می کنید.

برای تعمیر لپ تاپ خود که به دلیل گرمای بیش از حد خاموش می شود، می توانید دریچه ها و فن ها را تمیز کنید. همچنین می توانید لپ تاپ را از نظر خرابی مکانیزم خنک کننده بررسی کنید. علاوه بر این، ممکن است مجبور شوید از یک تکنسین کمک بگیرید گاهی اوقات لپ تاپ ایسوس هنگام جابجایی خاموش می شود. دلیل خاموش شدن لپ تاپ ایسوس شما هنگام حرکت شما، محل قرارگیری باتری است.  بررسی کنید که آیا باتری را به درستی در جای خود قرار داده اید یا خیر. یک بریدگی، شکستگی یا قرار نگرفتن درست باتری در جای خودش می تواند لپ تاپ را تحریک کند. اگر تجربه کافی برای انجام این کار را ندارید از یک تکنسین کمک بگیرید.

2-تنظیمات مدیریت برق پیش فرض لپ تاپ ایسوس

ممکن است متوجه شوید که تنظیمات پیش فرض مدیریت انرژی شما باعث خاموش شدن تصادفی لپ تاپ ایسوس شما می شود. برای ورود به تنظیمات برق سیستم در قسمت جستجوی ویندوز عبارت POWER OPTIONS را سرچ کنید. از اینجا می توانید بررسی کنید که آیا این دلیل مشکل شماست.

3-باتری معیوب در لپ تاپ ایسوس

اگر بیش از حد لپ تاپ خود را شارژ می کنید یا مدت زیادی از آن استفاده کرده اید، مشکل از باتری است. اگر باتری لپ تاپ شما زود خالی می شود یا زود شارژ می شود و یا سیستم شما هنگام کار با آن خاموش می کند ، احتمالا نیاز به تعویض یا تعمیر باتری دارید. همچنین از علائم باتری معیوب می توان به روشن نشدن یا حتی خاموش نشدن لپ تاپ اشاره کرد.تشخیص این که باتری لپ تاپ شما خراب است یا خیر، باید توسط یک متخصص تعمیرات لپ تاپ انجام شود.

4-خرابی سخت افزار لپ تاپ ایسوس

خرابی سخت افزار یکی دیگر از دلایلی است که می تواند منجر به خاموش شدن تصادفی لپ تاپ ایسوس شما شود. ممکن است در صورت خرابی سخت افزار نیاز به کمک تکنسین داشته باشید. تمام قطعات لپ تاپ خود را توسط یک تکنسین بررسی کنید.

اگر اخیراً سخت‌افزار جدیدی به رایانه اضافه کرده‌اید و دائماً خاموش و راه‌اندازی مجدد شده است، حذف سخت‌افزار می‌تواند راه‌حل باشد. بنابراین، RAM، CPU، مادربرد، منبع تغذیه و کارت گرافیک را بررسی کنید تا مورد مربوط به خرابی قطعات سخت افزاری را حذف کنید

5-بررسی وجود ویروس

 لپ تاپ خود را برای هر گونه ویروس یا بدافزار اسکن کنید. ممکن است متوجه شوید که یک حمله ویروس یا بدافزار پشت خاموش شدن لپ‌تاپ ایسوس شما هنگام راه‌اندازی است. لپ تاپ خود را با نرم افزار آنتی ویروس رایگان اسکن کنید. به نرم افزار اجازه دهید هر گونه ویروس، جاسوس افزار و سایر بدافزارها را شناسایی کرده و آن را حذف کند. بررسی کنید که آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. اگر چنین شد، ممکن است مجبور شوید از یک تکنسین کمک بگیرید.

نحوه تعمیرات لپ تاپ ایسوس با علائم مختلف

روش 1: کثیفی های فن را پاک کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، گرمای بیش از حد می تواند منجر به خاموش شدن تصادفی لپ تاپ شما شود.

و یکی از دلایل گرمای بیش از حد، گیر کردن کثیفی در فن ها است. این کثیفی می تواند بر توانایی فن برای خنک کردن لپ تاپ ایسوس شما تأثیر بگذارد. بنابراین، عیب یابی اساسی که می توانید در این مورد انجام دهید، تمیز کردن دریچه ها است. بررسی کنید که آیا فن ها به درستی کار می کنند یا خیر. سپس، با تمیز کردن شروع کنید. تمام گرد و غبار، مو و سایر مواد اضافه ای  که پیدا می کنید را بردارید. برای همین می توانید از رادیاتور استفاده کنید.

روش 2: شارژر لپ تاپ ایسوس خود را تعویض کنید

اگر لپ تاپ ایسوس شما که در حال شارژ شدن است همچنان خاموش می شود، ممکن است مجبور شوید شارژر خود را عوض کنید. احتمال می دهیم شارژری که شما دارید ولتاژ لازم را نمی دهد.

 لپ تاپ خود را همراه خود ببرید و سپس یک شارژر مناسب برای آن تهیه کنید. لپ تاپ شما ممکن است در لیست ولتاژهای مورد نیاز رتبه بالایی داشته باشد. بنابراین، شارژر خود را برای جلوگیری از خاموش شدن لپ تاپ خود عوض کنید.

روش 3: بررسی عیوب در سخت افزار لپ تاپ ایسوس

اگر می توانید هر گونه قطعات سخت افزاری معیوب را در لپ تاپ خود در نظر بگیرید، آن را بررسی کرده و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. چنانچه به تازگی سخت افزار جدیدی را روی لپ تاپ خود نصب کرده اید، سعی کنید آن را حذف کنید. بررسی کنید که آیا مشکل ادامه دارد یا خیر.

حالات مختلف خاموش شدن

هنگام راه اندازی همچنان خاموش می شود

 روش 1: عیب یاب برقی را اجرا کنید

اگر لپ‌تاپ شما همچنان هنگام راه‌اندازی خاموش می‌شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- ترکیب کلید ویندوز و حرف X را فشار دهید.

2- روی کنترل پنل کلیک کنید.

3 -روی Troubleshooting کلیک کنید.

4 – به View All present در سمت چپ بروید.

5-اکنون روی Power Troubleshooter کلیک کنید تا عیب یابی برق اجرا شود.

به طور تصادفی خاموش می شود.

WINDOWS BOOT GENIUS:

اگر لپ تاپ ایسوس شما به طور تصادفی خاموش می شود، می توانید Windows Boot Genius را امتحان کنید تا این خاموش شدن تصادفی را برطرف کند.

 مراحل زیر را دنبال کنید:

Windows Boot Genius را دانلود و بر روی کامپیوتر نصب کنید. برنامه را با کلیک بر روی نماد آن اجرا کنید. یک CD یا DVD یا درایو USB خالی قرار دهید. هنگامی که کامپیوتر و نرم افزار آن را تشخیص داد روی Burn کلیک کنید. حالا این سی دی یا دی وی دی یا درایو USB را از کامپیوتر خارج کنید. آن را در لپ تاپ ایسوس بارگذاری کنید.  بر روی Windows Rescue کلیک کنید. سپس، Crash  پس از بارگیری نوار را انتخاب کنید.  ویندوز برخی از دستورات را ارسال می کند.  آنها را دنبال کنید تا مشکل خود را برطرف کنید.

وقتی لپ تاپ ایسوس به برق متصل است خاموش می شود

روش 1: درایور باتری را حذف کنید مورد دیگر این است که لپ تاپ ایسوس شما هنگام شارژ کردن آن خاموش می شود. گاهی اوقات، ممکن است با جدا کردن سیم برق یا اتصال آن به سیم برق، خاموش شود.  در چنین حالتی مراحل زیر را دنبال کنید:

روی Start کلیک کنید. Device Manager را در کادر جستجو وارد کرده و آن را از لیست نتایج جستجو انتخاب کنید. Batteries را برای گسترش آن انتخاب کنید. اکنون روی گزینه های ACPI کلیک راست کنید. بر روی Uninstall کلیک کنید. با این کار درایور باتری حذف می شود. اکنون سیستم خود را ریبوت کنید. همچنین، لازم نیست نگران درایور باتری از دست رفته باشید. سیستم عامل به طور خودکار پس از راه اندازی مجدد آن را نصب می کند.

 هنگامی که لپ تاپ ایسوس بسته است خاموش می‌شود.

روش 1: تنظیمات برنامه خود را تغییر دهید برای رفع این مشکل، کافی است مراحل را برای تغییر تنظیمات خود دنبال کنید، زیرا در بیشتر مواقع، این تنظیمات سیستم عامل است که مقصر است.

 مراحل به شرح زیر است: روی start کلیک کنید.  اکنون، Power Options را در کادر جستجو تایپ کنید Enter را فشار ندهید. از لیست نتایج جستجو که ظاهر می شود، روی نماد Power Option کلیک چپ کنید.  اکنون روی Change Plan Settings کلیک چپ کنید. آن را در نمایه قدرت فعال پیدا خواهید کرد. در قسمت ویرایش تنظیمات طرح، روی Change Advanced Power settings کلیک چپ کنید. به دکمه های پاور و درب بروید و علامت مثبت (+) را انتخاب کنید. دوباره روی علامت مثبت کلیک کنید. با این حال، این بار روی موردی که در زیر Lid Close Action قرار دارد کلیک کنید. اکنون، گزینه‌هایی را انتخاب کنید که می‌خواهید هنگام روشن بودن باتری یا روشن شدن درب، درب بسته شود. پس از انتخاب گزینه های مورد نیاز، روی Apply کلیک کنید. بررسی کنید که آیا مشکل ادامه دارد یا خیر.

در صورت قطع شدن برق خاموش می شود

روش 1: روشنایی تطبیقی اگر لپ‌تاپ ایسوس شما بارها و بارها وقتی آن را از برق جدا می‌کنید خاموش می‌شود، ممکن است در تنظیماتی باشد که سیستم عامل از زمانی که آن را خریده‌اید روی پیش‌فرض قرار داده است.

به راحتی می توانید تنظیمات Power Management سیستم عامل خود را تغییر دهید. فقط موارد زیر را انجام دهید: روی Start کلیک کنید. Power Plan را جستجو کنید و آن را از لیست نتایج جستجو انتخاب کنید. اکنون روی Edit Power Plan کلیک کنید. سپس گزینه Change advance power settings را انتخاب کنید. به قسمت Processor Power Management رفته و روی آن کلیک کنید. این به شما یک لیست گسترده می دهد. اکنون روی حالت Maximum Processor کلیک کنید تا آن را گسترش دهید. از آنجا، گزینه روشن باتری را به 20٪ یا هر درصدی که مناسب شما است کاهش دهید. اکنون روی Display کلیک کرده و Enable adaptive brightness را انتخاب کنید. آن را برای شارژ باتری و همچنین گزینه های متصل به برق روشن کنید. بررسی کنید که آیا مشکل ادامه دارد یا خیر.

لپ تاپ ایسوس به دلیل گرمای بیش از حد خاموش می شود

 برای تعمیر لپ تاپ خود که به دلیل گرمای بیش از حد خاموش می شود،  می توانید دریچه ها و فن ها را تمیز کنید. همچنین می توانید لپ تاپ را از نظر خرابی مکانیزم خنک کننده بررسی کنید. علاوه بر این، ممکن است مجبور شوید از یک تکنسین کمک بگیرید. در زمانی که لپ تاپ ایسوس هنگام جابجایی و حرکت کردن شما خاموش می شود دلیل خاموش شدن آن محل قرارگیری باتری است. بررسی کنید که باتری به درستی در جای خود قرار گرفته باشد و شل یا خارج از محل قرار گیری نباشد. یک بریدگی شکستگی باتری می تواند لپ تاپ را تحریک کند و ممکن است هنگام حرکت شما خاموش شود. اگر تجربه کافی برای انجام این کار را ندارید از یک تکنسین کمک بگیرید.

حل مشکل خاموش شدن لپ تاپ ایسوس

اگر لپ تاپ ایسوس شما کاربران گرامی، به طور ناگهانی خاموش می‌شود، می‌توانید به مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک مراجعه کنید. متخصصین مجرب ما در این مرکز، با استفاده از به روزترین تجهیزات و ابزار، در اسرع وقت و با کمترین هزینه، مشکل شما را حل می‌کنند. عیب یابی در این مرکز به صورت رایگان انجام می‌شود و قبل از ایجاد هرگونه تغییری بر روی لپ تاپ، با شما هماهنگ می شود. همچنین این مرکز با توجه به اعتبار خود و اعتمادی که به متخصصین خود دارد، بر روی تمامی خدمات ارائه شده، 6 ماه گارانتی ارائه می‌کند. 

5/5 - (1 امتیاز)
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Atena
Atena
1 سال قبل

سلام خواهرم یه لپ تاپ ایسوس داره که زیاد داغ میکنه و یهو خاموش میکنه انگار بهش فشار میاد برای درست کردنش باید چیکار انجام بدیم چون وقتی داغ میکنه خاموش میشه؟!!

mehdi
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  Atena

سلام خاموش شدن لپ تاپ در اثر گرمای زیاد می‌تواند ناشی از خرابی فن باشد! در 90 درصد موارد مشکل همین ایت و با هزینه اندکی قابل رفع است اما اگر به آن رسیدگی نشود، پردازنده لپ تاپ ممکن است بسوزد و شما را با مشکل بزرگ تری رو به رو کند. لطفا هرچه سریع تر به مرکز تعمیرات لپ تاپ آرتک مراجعه کنید تا مشکل عیب یابی و رفع شود.

سوالی دارید؟ در خدمتیم!
ارسال پیام