صدای نویز از شارژر لپ تاپ

شارژر در بیشتر موارد صدای عجیبی تولید می کند زیرا ترانسفورماتور کوچک در سطح فرکانس بالا (50 هرتز یا بالاتر) در شارژر کار می کند. این صدای نویز از شارژر لپ تاپ عمدتا زمانی اتفاق می افتد که درصد باتری بسیار کم باشد. شارژر ها بر حسب مصرف لپ تاپ توان های متفاوتی دارند و در همه ی مدل های لپ تاپ مانند ایسوس و دل و لنوو و ایسر و سونی کاملا متفاوت می باشد. این باعث می شود شارژر بسیار سخت کار کند و برق و جریان بیشتری مصرف کند. صدایی که بلافاصله پس از اتصال شارژر توسط لپ‌تاپ منتشر می‌شود، می‌تواند نقص عملکرد HDD یا بلندگوها باشد. صدا همچنین ممکن است به این دلیل باشد که فن با سرعت کامل کار می کند. در بدترین حالت، مادربرد لپ تاپ ممکن است از داخل آسیب ببیند. با این حال تمام این مشکلات باید بررسی شوند و قابل تعمیر می باشند.

برخی از شارژرهای لپ تاپ در محل برخورد دو قسمت شارژر (آداپتور برق متناوب و کابل برق) صدای ترق می دهند. برای شارژرهای تلفن، بیشتر قطعاتی که می توانند نویز ایجاد کنند، داخل مبدل برق AC / DC هستند، که بخشی است که به پریز دیواری می رود. شارژرهای لپ تاپ از این جهت متفاوت هستند که از چندین قسمت تشکیل شده اند.

آدرس: تهران امیرآباد خیابان کارگر شمالی بالاتر از بیمارستان قلب خیابان چهارم (کنارگذر گمنام) پلاک 32

تخفیف تعمیرات بعدی

شما کاربران گرامی در صورتی که لپ تاپ خود را در این مرکز تعمیر کرده باشید، در صورت نیاز به تعمیر قطعات دیگر لپ تاپ خود یا دستگاه های دیگر، از تخفیف مشتری مداری ما بهره مند می‌شوید.

کمترین زمان تحویل

مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک علاوه بر تلاش برای ارائه بهترین کیفیت در خدمات خود، سعی می‌کند در کوتاه ترین زمان ممکن لپ تاپ را به شما مشتریان گرامی تحویل دهد. به همین دلیل است که اکثر تعمیرات ما به صورت «یک روزه» انجام می‌گیرد.

قطعات لپ تاپ های نایاب

مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک علاوه وارد کردن قطعات مختلف لپ تاپ‌ها، به تمامی همکاران وارد کننده قطعات و سخت افزار کامپیوتری دسترسی دارد و می‌تواند در کمترین زمان قطعات مورد نیاز لپ تاپ شما را تامین کند.

در هر صورت، هنگامی که شارژر شروع به ایجاد صدا کرد، ممکن است دیگر برای تعمیر خیلی دیر شده باشد. با این حال، راهی برای عیب یابی مشکل وجود دارد تا علت ایجاد نویز را مشخص کرده و آن را برطرف کنید. شارژر را برای آسیب دیدگی بررسی کنید. ابتدا باید مطمئن شوید که شارژر از نظر فیزیکی آسیب نبیند.

چرا شارژر باتری صدای وز وز بلندی تولید می کند؟

این سخت افزار مقدار جریان زیادی تولید می کند که معمولاً صدای وزوز کمی بلند ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که شارژر باتری به تنظیمات مناسب برای شارژ باتری با سرعت عادی (12 آمپر) سوئیچ شده است. توضیحات بالا فقط برای اهداف اطلاعاتی است و باید به صورت جداگانه تأیید شود.

چرا صدای تق تق از شارژر لپ تاپ می آید؟

برخی از شارژرهای لپ تاپ در محل برخورد دو قسمت شارژر (آداپتور برق متناوب) صدای ترق می دهند. برای شارژرهای تلفن، بیشتر قطعاتی که می توانند نویز ایجاد کنند، داخل مبدل برق AC / DC هستند، که بخشی است که به پریز دیواری می رود. شارژرهای لپ تاپ از این جهت متفاوت هستند که از چندین جزء تشکیل شده اند.

صدای شارژر لپ تاپ چگونه است؟

با این حال، برخی از شارژرهای لپ تاپ تمایل دارند صدای کمی متفاوت از شارژرهای تلفن تولید کنند. در بدترین حالت، آداپتور در حال ترک خوردن است. بدیهی است که ترکیبی از الکتریسیته و صداهای ترقه معمولاً کاملاً محرک است.

چرا لپ تاپ هنگام وصل شدن شارژر صدا ایجاد می کند؟

هر صدایی مثل صدای نویز از شارژر لپ تاپ که لپ‌تاپ شما بلافاصله پس از وصل کردن شارژر منتشر می‌کند، نشان می‌دهد که ممکن است مشکل از کارکرد مشکل HDD یا بلندگو باشد. سر و صدا احتمالاً به این دلیل است که فن ها نیز با سرعت کامل کار می کنند. در بدترین حالت، مادربرد لپ تاپ ممکن است دچار آسیب داخلی شود. اگر فن ها به صدا در می آیند، ممکن است مشخصات خنک کننده در هنگام اتصال به برق متفاوت باشد. با شارژ باتری، فن با سرعت کامل حرکت نمی کند، اما زمانی که هر دو به برق متصل هستند، با حداکثر سرعت می چرخد.

دلیل دیگر می تواند گرد و غبار باشد که فن های لپ تاپ شما را مسدود کرده و از خنک شدن آنها جلوگیری می کند. یا ممکن است شارژر آسیب دیده یا سخت افزار داخلی معیوب باشد. اغلب، زمانی که به محض وصل شدن آداپتور برق، صدای وزوز می‌دهید، ممکن است شارژر آسیب دیده باشد، یا ممکن است باتری لپ‌تاپ به درستی کار نکند و در بدترین حالت، بخشی از مادربرد لپ تاپ دچار مشکل شده است که از تامین برق مناسب برای قطعات جلوگیری می کند.

از آنجایی که علت کاملاً غیرقابل پیش‌بینی است، توصیه می‌شود لپ‌تاپ را به طور کامل (هم در سطح نرم‌افزار و هم در سطح سخت‌افزار) آزمایش کنید و سعی کنید دلیل واقعی را شناسایی کنید.

راه حل صدای نویز از شارژر لپ تاپ

اگر بلافاصله پس از وصل کردن آداپتور برق با نویز مواجه شدید، مراحل زیر را برای رفع آن امتحان کنید.

 • باتری لپ تاپ را بردارید و ببینید باز هم صدا می‌آید یا خیر.
 • آداپتور برق متناوب دیگری را امتحان کنید (ولتاژ و آمپر باید مطابقت داشته باشند)
 • هارد دیسک را حذف یا تعویض کنید
 • فن های لپ تاپ خود را بررسی کنید
 • بلندگوهای لپ تاپ خود را بررسی کنید
 • مادربرد جدید را تست کنید

بلند شدن بوی سوختگی از شارژر لپ تاپ

گاهی ممکن است از شارژر شما بوی سوختگی بلند شود. پس از آن ممکن است از کار بیفتد و دیگر کار نکند اما موارد استثنا هم وجود دارد. بوی سوختگی عموماً مربوط به ترکیدگی و سوختن خازن های موجود در شارژر است که وظیفه ذخیره الکترسیته را دارند. در همه‌ی بوردهای الکتریکی خازن وجود دارد اما در بورد الکتریکی شارژرهای لپ تاپ خازن‌های بیشتر و بزرگتری وجود دارد. بوی سوختگی می‌تواند از اجزای دیگر شارژر لپ تاپ هم باشد، بنابراین تشخیص علت اصلی، توسط یک متخصص مجرب تعمیر لپ تاپ صورت می‌گیرد. رایج ترین عیب که باعث می شود فکر کنید آداپتور سوخته است، خازن است. با بو، و گاهی اوقات الکترولیت مایع از خازن شکسته تخلیه می شود.

عوض کردن خازن شارژر

برای تعویض خازن، این مراحل را دنبال کنید:

 1. می‌توانید شارژر را با اطمینان از قطع بودن پریز باز کنید.
 2. شما می توانید خازن آسیب دیده را بیشتر مواقع مشاهده کنید.
 3. بزرگترین جزء استوانه‌ای داخل برد است.
 4. از آهن لحیم کاری خود برای جدا کردن آن با گرم کردن نقاط پین خازن در طرف دیگر برد استفاده کنید.
 5. مشخصات خازن (μF و v) را در نظر بگیرید و با درجه دقیق جایگزین کنید.
 6. هنگام تعویض به پاهای مثبت و منفی توجه کنید.
 7. لحیم کاری، بستن و تست گرفتن.

مشخصات شارژر لپ تاپ

عموما مشخصات شارژرهای لپ تاپ روی آن حک یا چسبانده می‌شوند. این مشخصات شامل اطلاعات مختلف از جمله آمپر و ولتاژ ورودی و خروجی هستند. مهم‌ترین اطلاعات، آمپر و ولتاژ در قسمت خروجی(Output) هستند که برای تهیه یک شارژر جدید به آن نیاز پیدا می‌کنید. شارژری که تهیه می کنید باید مشخصات مطابق همان شارژر که اورجینال خود لپ تاپتان است را تهیه کنید. اگر این مشخصات مغایرت داشته باشند، در این صورت لپ تاپ به مرور زمان دچار آسیب‌های فراوانی می‌شود و هزینه‌های به مراتب بیشتری به شما تحمیل می‌کند. بنابراین همیشه بهترین راه این است که با صرف کمی هزینه بیشتر شارژر اورجینال لپ تاپ خود را تهیه کنید.

تفاوت های شارژر اصل و فیک لپ تاپ

شارژرهایی که اورجینال یا اصل نیستند تفاوت‌هایی با هم دارند که بعضاً بسیار معلوم و شاخص هستند و بعضاً قابل تشخیص نیستند و تخصصی‌تر باید بررسی شوند. در ادامه به تعدادی از تفاوت‌های آنها می‌پردازیم.

 • لیبل روی شارژر

اگر شارژر شما اورجینال باشد، برند دستگاه، مشخصات و خصوصیات دقیق دستگاه، روی آن حک یا چسبانده شده است. شارژرهای فیک نیز چنین مشخصاتی دارند ولی هیچ کدام برند دستگاه شما یا مشخصات آن را ندارند. این شارژرها اساساً کیفیت ساخت بسیار پایینی دارند و حتی برچسب‌های آن‌ها، درست و حسابی روی آن‌ها نمی‌چسبند.

 • وزن شارژر

وزن شارژر یکی از پارامترهایی است که نمی توان به صورت قطع به یقین از آنها مطمئن بود. معمولا شارژرهای اصلی سنگین‌تر هستند و وزن قابل توجهی دارند که نشان از کیفیت ساخت آن‌ها است. اما شارژرهای فیک عموماً سبک هستند. این بدین معنا نیست که اگر شارژر شما سبک است، یعنی فیک است؛ زیرا ممکن است شارژر شما اصلی ولی سبک باشد. به هر حال یکی از شاخص‌های شارژر اصلی وزن آن می‌تواند باشد.

 • ولتاژ و آمپر خروجی

مهم‌ترین قسمت شناسایی اصالت شارژر همین بخش است. شارژرهای اصلی و فیک ممکن است در ظاهر دارای یک ولتاژ و آمپر خروجی باشند اما زمانی که با مولتی متر بررسی دقیق‌تر می‌شوند، متوجه تفاوت فاحش آن‌ها می‌شود. این تفاوت در میزان ولتاژ خروجی است. به این صورت که شارژر اصلی دقیقا همان مقدار که روی آن گفته شده ولتاژ خروجی می‌دهد اما شارژر فیک با مقداری که رو آن درج شده تفاوت دارد.

به همین دلیل است که می‌گوییم شارژر غیر اصلی در بلند مدت به دستگاه و باتری دستگاه شما آسیب می‌رساند. چرا که شارژر مذکور ولتاژ کمتر یا بیشتری نسبت به ولتاژ شارژر اصلی شما، به دستگاهتان وارد می‌کند و همین باعث آسیب جدی به سیستم شما می‌شود.

تعمیر صدای نویز از شارژر لپ تاپ

اگر شارژر لپ تاپ شما به صدا افتاده و صدایی ممتد و آزاردهنده هنگام اتصال به برق از خود می‌دهد، شما نیاز به تعمیر یا تعویض شارژر لپ تاپ خود دارد. مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک با بهره گیری از متخصصین مجرب و ابزار به روز و دسترسی به تامین کنندگان قطعات و لوازم جانبی لپ تاپ می‌تواند به شما کابران ارائه خدمات کند. تمام خدمات ارائه شده توسط این مرکز همراه با 6 ماه گارانتی است و تمامی هزینه‌ها و دستمزدها مطابق قیمت‌های اتحادیه می‌باشند.

5/5 - (2 امتیاز)
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Sama
Sama
1 سال قبل

سلام شارژر لپ تاپ من صدای نویز زیادی داره به تازگی، تو شارژ کردن لپ تاپم به مشکل خورده و صداهای بدی میده اگه میشه راهنماییم کنین که چطور شارژر لپ تاپمو تعویض یا تعمیر کنم که به صرفه باشه مرسی از سایتتون واقعا عااالی

mehdi
مدیر
mehdi
1 سال قبل
پاسخ به  Sama

تو این حالت بهتره که شارژرتون رو عوض کنین و یه شارژر اورجینال تهیه کنین. ما می تونیم براتون این کار رو انجام بدیم و شما رو از بابت شارژر لپ تاپتون مطمئن کنیم.

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام من لپ تاپ HP 4540s دارم شارژر اصلی لپ تاپ من خراب شد مجبور شدم عوض کنم حالا بعد دو ماه به صدا دادن افتاده من اولش متوجه صداش نشدم وقتی فهمیدم به سایت شما اومدم که بپرسم خراب شده؟!

mehdi
مدیر
mehdi
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام شارژر شما در حال خراب شدن هستش و به مرور زمان از کار میوفته. اگر شارژرتون گارانتی داره اونو به گارانتی ببرین و در غیر این صورت یک شارژر اورجینال گارانتی دار تهیه کنین.

زهرا موسوی
زهرا موسوی
11 ماه قبل

سلام، من یه لپتاپ کاملا نو سرفیس خریدم متوجه شدم آداپتور رو وقتی به برق میزنم یه صدای ضعیفی از داخل آداپتور میاد حتی زمانی که به لپتاپ وصل نیست میخواستم بدونم مشکلی داره؟

عارف
عارف
10 ماه قبل

سلام،وقت بخیر شارژر لپتاب من ۱۳۵ وات هستش و هنگام استفاده سنگین صدای ریزی میده ک وقتی شارژر بیاری نزدیک خودت متوجه میشی این عادیه؟

mehdi
مدیر
mehdi
10 ماه قبل
پاسخ به  عارف

سلام وقت شما هم بخیر. وقتی شارژر صدا میده یعنی یک یا چندتا از خازن های اون خراب شدن یا در شُرف خراب شدن هستند. در این موارد شارژر در عملکرد لپ تاپ اختلالی ایجاد نمی کند اما ممکن است لپ تاپ شما دیرتر شارژ شود. البته تا زمانی که شارژر شما کار می کند، نیازی به تعویض یا تعمیر آن ندارید.

عارف
عارف
10 ماه قبل
پاسخ به  mehdi

هنگام گیم زدن اف فریم یا لگ میاره؟

سوالی دارید؟ در خدمتیم!
ارسال پیام