کیبورد لپ تاپ

کیبورد لپ تاپ

یکی از اجزای پر کارکرد لپ تاپ، کیبورد آن است. کیبورد در واقع یکی از رابط‌های ارتباطی(مانند موس) با سیستم کامپیوتری است. صفحه کلید کامپیوتر یک دستگاه ورودی است که برای وارد کردن کاراکترها و عملکردها به سیستم رایانه با فشار دادن دکمه ها یا کلیدها استفاده می‌شود.

صفحه کلید کامپیوتر یک دستگاه ورودی است که برای وارد کردن کاراکترها و عملکردها به سیستم رایانه با فشار دادن دکمه ها یا کلیدها استفاده می‌شود. این دستگاه اصلی است که برای وارد کردن متن استفاده می‌شود. یک صفحه کلید معمولاً حاوی کلیدهایی برای حروف، اعداد و کاراکترهای خاص و همچنین کلیدهایی برای عملکردهای خاص است. صفحه کلید با استفاده از کابل یا اتصال بی سیم به یک سیستم کامپیوتری متصل می‌شود.

کیبورد معمولی

اکثر کیبوردها طرح بسیار مشابهی دارند. کلیدهای مجزا برای حروف، اعداد و کاراکترهای خاص در مجموع کلیدهای کاراکتر نامیده می‌شوند. چیدمان این کلیدها برگرفته از چیدمان اصلی کلیدها در ماشین تحریر است. پرکاربردترین چیدمان در زبان انگلیسی QWERTY نام دارد که نام آن برگرفته از دنباله شش حرف اول از بالا سمت چپ است.

مجموعه دیگری از کلیدهای مشترک تقریباً در همه صفحه کلیدها عبارتند از: کلیدهای ورود و ویرایش (مانند Enter، Delete، Insert)، کلیدهای اصلاح کننده (مانند کنترل، Shift)، کلیدهای ناوبری (مانند فلش های بالا، پایین، چپ، راست) و کلیدهای قفل (به عنوان مثال، Caps Lock). کلیدهای اضافی بسیار خاص سیستم عامل هستند (مانند کلیدهای ویندوز و اپل).

اکثر کیبوردها همچنین شامل مجموعه‌ای از کلیدهای عملکردی در بالا هستند (F1، F2 و غیره). کلیدهای عملکرد معمولاً یک کار بسیار خاص را در یک برنامه نرم افزاری خاص انجام می‌دهند. بنابراین، کاری که آنها انجام می‌دهند ممکن است به کاری که شما در آن زمان در رایانه خود انجام می‌دهید بستگی دارد.

بیشتر صفحه کلیدهای رایانه‌های رومیزی دارای یک صفحه کلید عددی جداگانه در سمت راست هستند. حتی با وجود اینکه کلیدهای عددی در یک ردیف در نزدیکی بالا وجود دارد، نزدیک بودن همه آنها به هم باعث می‌شود که وارد کردن داده‌های عددی سریعتر شود. در صفحه‌کلیدهای کوچک‌تر، مانند بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، این صفحه‌کلیدهای عددی معمولاً به دلیل محدودیت فضا دیگر وجود ندارند.

انواع چیدمان صفحه کلید

در اینجا، می‌توانید یک طرح بندی معمولی صفحه کلید را ببینید. به خاطر داشته باشید که تغییرات زیادی در این طرح وجود دارد، اگرچه اکثر تولید کنندگان از این الگوی کلی پیروی می‌کنند:

  • چیدمان استاندارد کلیدها
  • چیدمان معمولی صفحه کلید

با این حال، این طرح کلی در طول سال‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای بدون تغییر باقی مانده است. این کار انتقال از یک سیستم کامپیوتری به سیستم دیگر و استفاده از مهارت‌های تایپ خود در چندین دستگاه را برای کاربران آسان کرده است.

کلیدهای ترکیبی

برای بسیاری از کارها، باید بیش از یک کلید را همزمان فشار دهید. به عنوان مثال، برای به دست آوردن یک حرف بزرگ “A”، باید کلید Shift و کلید A را همزمان فشار دهید. هنگام خواندن یا نوشتن دستورالعمل ها برای نحوه انجام یک کار خاص، این به عنوان “Shift + A” توصیف می‌شود. به عنوان مثال دیگر، در اکثر برنامه‌های نرم افزاری، Ctrl + S به معنای ذخیره سند جاری است. اگر مدتی است که از رایانه استفاده می‌کنید، احتمالاً با تعدادی از این ترکیب ها آشنا هستید.

Ctrl + Alt + Del که به آن Control-Alt-Delete نیز گفته می‌شود، معروف‌ترین ترکیب کلیدها است. در سیستم‌های کامپیوتری قدیمی‌تر، این در واقع کامپیوتر شما را راه‌اندازی مجدد می‌کرد. مثل کشیدن سیم برق و دوباره وصل کردن آن. در نسخه‌های مدرن‌تر سیستم‌عامل ویندوز، این ترکیب گزینه‌هایی برای خروج یا خاموش کردن، و همچنین گزینه‌هایی برای مجبور کردن یک برنامه نرم‌افزاری خاص به خروج را نشان می‌دهد. اگر قادر به خروج از یک برنامه به طور منظم نباشید، این کار مفید است.

کیبورد لپ تاپ

کیبوردهای لپ‌تاپ با اکثر صفحه‌کلیدهای رومیزی تفاوت دارند زیرا دکمه‌ها را متراکم می‌کنند تا در فضا صرفه‌جویی کنند و محصول کوچک‌تری تولید کنند. معمولاً مجموعه دومی از اعداد، که اغلب در سمت راست صفحه کلید یافت می‌شوند، از صفحه کلید لپ تاپ حذف می‌شوند. سایر کلیدها اغلب در مجموعه‌هایی با نماد حرف یا عدد ترکیب می‌شوند و از طریق دستور shift استفاده می‌شوند.

دکمه‌های زیادی روی صفحه‌کلید لپ‌تاپ ترکیب شده‌اند که معمولاً در جای دیگری روی رایانه رومیزی یافت می‌شوند. دکمه‌های پاور، دکمه‌های کنترل صدا، دکمه‌های بی‌صدا، و کنترل‌های برنامه‌های رسانه‌ای را می‌توان در صفحه‌کلید لپ‌تاپ پیدا کرد. کلیدهای دیگری که در بسیاری از لپ‌تاپ‌های جدید به کار می‌روند عبارتند از: کلید شروع ویندوز، کلیدهای Page Up و Page Down، کلید insert و کلید چاپ. این کلیدها به یک صفحه کلید با فضای محدود در مقایسه با رایانه‌های معمولی، کاربرد بیشتری می‌دهند.

برخلاف صفحه‌کلیدهای دسکتاپ، صفحه‌کلیدهای لپ‌تاپ دارای موس کامپیوتر سنتی نیستند. بسیاری از کیبوردهای لپ‌تاپ دارای یک صفحه اسکرول برای کنترل فلش روی صفحه هستند. این پد حساس به نوک انگشت، فلش را همراه با حرکات جزئی انگشت روی پد حرکت می‌دهد. به همراه پد دکمه‌های راست و چپ که معمولاً روی ماوس یافت می‌شوند وجود دارد. یک دستگاه پیمایش صفحه که اغلب بین دکمه‌های کلیک راست و چپ ماوس یافت می‌شود، معمولاً در دو طرف پد نوک انگشت یافت می‌شود.

تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ

مشکلات زیادی ممکن است برای کیبورد لپ تاپ شما پیش بیاید. از کار نکردن آن به طور کلی، به دلایل مختلف مثل آب ریختگی، گرفته تا از کار افتادن بعضی از کلیدهای آن. همچنینی ممکن است در پیدا کردن کیبورد مناسب لپ تاپ خود به مشکل برخورد کنید. اما نگران نباشید! متخصصین ما در مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک می توانند به شما کمک کنند و با ارائه ضمانت کیفیت، به شما خدمات ارائه کنند. این مرکز، با در اختیار داشتن به روزترین تجهیزات تعمیر لپ تاپ و قیمت های مناسب و مطابق اتحادیه، می تواند به شما عزیزان در حل تمامی مشکلات لپ تاپتان کمک کند.

فهرست