مادربرد لپ تاپ

مادربورد لپ تاپ

مادربرد به عنوان قلب کامپیوتر یا لپ تاپ شما شناخته می‌شود. همچنین مهمترین بخش دستگاه شما در نظر گرفته می‌شود. تقریباً تمام قطعات دیگر از طریق مادربورد متصل می‌شوند. از این رو، اگر مادربرد آسیب ببیند، لپ تاپ شما قادر به کار یا انجام هیچ کاری نخواهد بود. به خاطر داشته باشید که مادربرد لپ تاپ شما ممکن است به دلایل مختلف آسیب ببیند.

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای لپ تاپ شما بیفتد، خرابی مادربرد است که اغلب منجر به تعمیر مادربرد لپ تاپ می‌شود. اگر مادربرد آسیب دیده و قابل تعمیر نیست، باید به فکر خرید یک لپ تاپ جدید باشید. البته این امر ضروری است زیرا مادربورد لپ تاپ بسیار گران است و ضمانت نامه‌ای ندارد، بنابراین گزینه بهتر خرید یک لپ تاپ جدید است.

مادربرد چیست؟

مادربرد به عنوان پایه، برد سیستم یا مادربرد در نظر گرفته می‌شود. در رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها و همه اجزای دیگر مانند هارد دیسک، منبع تغذیه، پردازنده کامپیوتر، حافظه رم و تمام قطعات دیگر کامپیوتر با اتصال به مادربرد با این جزء با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

منبع تغذیه کامپیوتر به مادربرد متصل است. سپس نیروی مورد نیاز را برای سایر قسمت ها تامین می‌کند. این بدان معناست که عملکرد مادربرد مانند قلب، شبیه به قلب بدن انسان است. از این رو، ممکن است به دلایل مختلف آسیب ببیند. هنگامی که آسیب می‌بیند، علائمی ایجاد می‌کند.

تعمیر مادربرد لپ تاپ

اما قبل از نتیجه گیری، آسیب مادربرد را به طور کامل ارزیابی کنید، زیرا باید بین دو گزینه تعمیر مادربرد لپ تاپ در مقابل لپ تاپ جدید تصمیم بگیرید.

علائم خرابی مادربرد

 1. شما کامپیوتر را روشن کرده اید که با چراغ نشان داده می‌شود و فن نیز شروع به چرخش می‌کند. اما با عدم کارکرد هارد دیسک در عرض 10 تا 15 ثانیه، صفحه کامپیوتر خاموشی کامل دارد.
 2. دریافت مداوم پیغام خطا که می‌تواند نشانه‌ای از خرابی باشد.
 3. اگر مشکلی در سخت افزار باشد، لپ تاپ شما صفحه آبی را نمایش می‌دهد.
 4. عملکردهای راه اندازی اولیه مانند نور نشانگر، فن و صدای هارد دیسک ظاهر می‌شوند، اما پس از مدتی، یعنی 5 تا 3 دقیقه، ناپدید می‌شوند.
 5. هنگامی که دکمه “روشن” را فشار می‌دهید، صدای بلندی از لپ تاپ می‌آید.
 6. آخرین مورد می‌تواند این باشد که حتی وقتی کامپیوتر را روشن کرده اید، هیچ اتفاقی نمی افتد.

دلایل خرابی مادربرد

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود مادربرد لپ تاپ از کار بیفتد. اما برخی از موارد رایج و اغلب نادیده گرفته شده عبارتند از:

 • نوسانات برق و ولتاژ
 • ذرات گرد و غبار، دود، عمر لپ تاپ ها
 • خرابی فن که اغلب باعث ایجاد مشکلات گرمای بیش از حد می‌شود
 • تصادف یا آسیب فیزیکی
 • هارد دیسک بد
 • رم بد
 • کارت گرافیک بد
 • سی پی یو بد
 • اتصال کوتاه
 • منبع تغذیه بد

حتی علائم خرابی مادربرد ذکر شده در بالا نیز باید بررسی شوند. در بررسی آسیب مادربرد لپ‌تاپ، استثنائاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد که عبارتند از:

 1. صفحه سیاه می‌تواند نشانه‌ای از مشکل احتمالی نور پس زمینه باشد. در بین لولاها دکمه ای وجود دارد که به عنوان کلید روشن/خاموش برای نور پس زمینه لپ تاپ عمل می‌کند. این دکمه‌ها با بسته شدن درب به طور خودکار خاموش می‌شوند. با این حال، گاهی اوقات گیر می‌کنند. بنابراین ابتدا درب لپ‌تاپ را به جلو و عقب بکشید، اگر هنوز همان‌طور است، یک پین بگیرید، سوئیچ را پیدا کنید و به آرامی روی آن ضربه بزنید. اگر باز هم کار نکرد، ممکن است نیاز به تعمیر مادربرد لپ تاپ داشته باشید.
 2. اگر لپ تاپ شما برای چند ثانیه روشن می‌شود و سپس خاموش می‌شود، ممکن است به دلیل اتمام باتری باشد. ابتدا به پریز برق وصل کرده و سپس آن را روشن کنید. همچنین کابل های اتصال را بررسی کنید، اگر باز هم کار نمی کند ممکن است دو دلیل داشته باشد. اول، ممکن است آداپتور شما آسیب دیده باشد، آن را بررسی کنید. اگر اینطور نیست، خرابی احتمالی می‌تواند نشان دهنده نیاز تعمیر مادربرد لپ تاپ باشد.
 3. اغلب تنظیم مجدد رم و CMOS یا به روز رسانی بایوس می‌تواند شما را از تعمیر لپ تاپ مادربرد نجات دهد.

تست مادربرد با مولتی متر

اتصال کوتاه می تواند منجر به خرابی کامل خود مادربرد شود، ناگفته نماند که می تواند سایر اجزای لپ تاپ را نیز خراب کند.

 • لپ تاپ خود را از برق بکشید و دوشاخه را از برق متناوب خارج کنید. کمی به آن استراحت دهید تا تمام شارژهای باقی مانده در لپ تاپ تخلیه شود. اکنون مولتی متر دیجیتال خود را آماده کنید.
 • مولتی متر را روی کمترین میزان اهم تنظیم کنید و هر دو پروب را به صفر وصل کنید.
 • هر دو پروب سیاه و قرمز را به شاسی لپ تاپ وصل کنید. خواندن باید ثابت بماند.
 • کانکتور 21 پین ATX را از مادربرد لپ تاپ جدا کنید. پروب سیاه متر باید روی شاسی بماند. می توانید از پروب قرمز رنگ برای دیدن پین های سیم مشکی کانکتور DC استفاده کنید. قرائت ها باید صفر باشد.
 • پروب مشکی را روی شاسی نگه دارید تا خوانش سیم های رنگی کانکتور DC را بررسی کنید. سیم های رنگی را بررسی کنید. کابل های هایلایت شده باید ولتاژ 50 ولت یا بالاتر را به شما ارائه دهند.
 • CPU را از مادربرد لپ تاپ خارج کنید. پس از برداشتن، پروب مشکی را روی شاسی نگه دارید و برای دیدن پین های GND از پروب قرمز استفاده کنید. پین های 3، 5، 7، 13، 16 و 17 خود را با سرب خواندن مولتی متر دیجیتال بررسی کنید. اگر قرائت به صورت صفر برگردانده شود، رابط مشکلی ندارد. قرائت دیگر نشانه ای از مشکل داشتن کانکتور است.

تعمیرات مادربرد لپ تاپ

اگر سیستم یا لپ تاپ شما به مشکل خورده است و نمی‌توانید دقیقا حدس بزنید که مشکل از کجا است، می‌تواند مشکل از مادربورد باشد. شما می‌توانید برای عیب یابی و تعمیر دستگاه خود، در تمام روزهای هفته، به مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک مراجعه کنید. متخصصین مجرب ما در اسرع وقت و با استفاده از بروزترین ابزارها، لپ تاپ شما را عیب یابی می‌کنند و شما را در جریان تمامی مراحل انجام کار قرار می‌دهند.

فهرست