بوت سیستم

بوت سیستم

هنگامی که رمز عبور را فراموش کرده اید یا برای راه اندازی رایانه خود مشکلی دارید، ممکن است برای باز کردن قفل رایانه یا تعمیر/نصب مجدد سیستم، لازم باشد رایانه را از USB راه اندازی کنید. در اینجا دو روش برای تنظیم بوت سیستم از درایو USB به شما نشان خواهیم داد.

راه 1

وارد گزینه Boot شوید تا بوت لپ تاپ/رایانه رومیزی را از درایو USB تنظیم کنید.

مرحله 1: دستگاه USB را وارد کنید، لپ‌تاپ/کامپیوتر رومیزی خود را راه‌اندازی/راه‌اندازی مجدد کنید و بلافاصله کلید گزینه بوت سیستم (F12، Esc، F8) را مکررا فشار دهید تا وارد گزینه Boot شوید.

(هنگامی که روشن می شود، در اولین صفحه فلش، یک خط متن را در پایین صفحه خواهید دید. و می توانید راهنمایی کنید که کدام کلید میانبر را فشار دهید تا وارد گزینه Boot Option شوید. یا به جدول Boot Option Key بروید تا دریافت جزئیات بیشتر.)

مرحله 2: وقتی وارد گزینه Boot شدید، کلید بالا و پایین (↑↓) را فشار دهید تا دستگاه USB خود را انتخاب کنید، و کلید (+/-) را فشار دهید تا آن را به اولین گزینه بوت منتقل کنید.

(با فشار دادن کدام کلید، می توانید نکته را روی صفحه نمایش دهید.)

مرحله 3: پس از تنظیم درایو USB خود بر روی اولین گزینه بوت، F10 را برای خروج فشار دهید و Enter را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شود و رایانه از درایو USB بوت شود.

برای مثال:

  1. وارد منوی بوت شوید تا بوت لپ تاپ Dell را از درایو USB تنظیم کنید

1) درایو USB قابل بوت را در لپ تاپ Dell قرار دهید و سپس آن را راه اندازی/راه اندازی مجدد کنید. هنگامی که لوگوی Dell ظاهر شد، F12 را بلافاصله و به طور مکرر فشار دهید تا وارد گزینه Boot شوید.

2) کلید Up/Down را فشار دهید تا USB Storage Device روی اولین گزینه بوت تنظیم شود و کلید Enter را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شود و لپ تاپ dell از درایو USB بوت شود.

  1. برای بوت کردن کامپیوتر HP از درایو USB وارد گزینه Boot شوید

1) USB را در رایانه HP قرار دهید، آن را راه اندازی/راه اندازی مجدد کنید و کلید ESC را فوراً و به طور مکرر فشار دهید تا منوی راه اندازی باز شود.

2) کلید (F9) را فشار دهید تا منوی Boot Device Options باز شود.

3) برای انتخاب درایو USB، کلید بالا و پایین (↑↓) را فشار دهید و برای راه‌اندازی رایانه HP از USB، Enter را فشار دهید.

جدول کلیدهای منوی بوت سیستم را در جدول مقابل مشاهده می‌کنید.

راه 2

وارد تنظیمات BIOS/UEFI شوید تا بوت سیستم را از درایو USB تنظیم کنید.

برای لپ تاپ/رایانه رومیزی جدیدتر، از پیش نصب شده با ویندوز 8/10

در مرحله اول USB را وارد کنید، لپ تاپ/رایانه رومیزی را مجددا راه اندازی کنید، کلید UEFI (F2 یا دیگر) را فشار دهید تا وارد UEFI BIOS Utility شوید.

سپس در مرحله ۲ وقتی وارد UEFI BIOS Utility شدید، منوی بوت را باز کنید.

در مرحله آخر در منوی بوت، “UEFI: USB name” را انتخاب کنید (نام USB نام شماست) و Enter را فشار دهید تا کامپیوتر از درایو USB بوت شود.

برای مثال:

  1. ASUS UEFI BIOS

1) USB را وارد کنید، کامپیوتر را راه اندازی/راه اندازی مجدد کنید، کلید UEFI (F2 یا DEL) را فشار دهید تا وارد UEFI BIOS Utility شوید.

2) در UEFI BIOS Utility، روی Boot Menu کلیک کنید (یا F8 را فشار دهید).

3) در منوی بوت، UEFI: USB name را انتخاب کنید و Enter را فشار دهید تا رایانه ایسوس از درایو USB راه اندازی شود.

کلیدهای بایوس لپ تاپ های مختلف

برای مثال:

  1. تنظیمات BIOS را تغییر دهید تا لپ تاپ Lenovo را از درایو USB بوت کند

1) USB را در لپ تاپ لنوو قرار داده و آن را راه اندازی/راه اندازی مجدد کنید. هنگامی که روشن است، کلید F2 (یا F1) را بلافاصله و به طور مکرر فشار دهید.

2) وقتی وارد تنظیمات بایوس شدید، کلید راست (→) را فشار دهید تا به گزینه Boot بروید، کلید بالا و پایین (↑↓) را فشار دهید تا USB HDD را انتخاب کنید و F6 را فشار دهید تا USB خود را روی اولین گزینه بوت تنظیم کنید.

3) پس از تنظیم اولویت بوت، F10 را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شود و Enter را فشار دهید تا لپ تاپ لنوو از درایو USB بوت شود.

  1. تنظیمات BIOS را تغییر دهید تا بوت کامپیوتر Acer از درایو USB تنظیم شود

1) درایو USB را وصل کنید، کامپیوتر خود را راه اندازی/راه اندازی مجدد کنید. به محض ظاهر شدن لوگوی ایسر، کلید F2 (یا DEL) را بلافاصله و به طور مکرر فشار دهید تا وارد BIOS شوید.

2) از بایوس، از کلید جهت‌نمای راست (→) برای رفتن به منوی بوت استفاده کنید. برای انتخاب USB HDD کلیدهای جهت دار (↓↑) را فشار دهید و برای انتقال آن به بالای لیست، F6 را فشار دهید.

3) از کلید پیکان برای برجسته کردن منوی Exit در بالای صفحه استفاده کنید و Enter را برای ذخیره و خروج فشار دهید.

کلیدهای ورودی BIOS/UEFI برای لپ تاپ‌های مختلف در جدول مقابل آورده شده است.

کمتر مشکل کامپیوتری است که به اندازه بوت نشدن (بالا نیامدن) کامپیوتر ناراحت کننده باشد. هنگامی‌ که سیستم شما حتی نمی‌تواند تنظیمات اولیه مربوط به شروع کار سیستم عامل را پشت سر بگذارد، پیدا کردن منبع مشکل کار ساده‌ای نخواهد بود. اما اگر کامپیوتر شما بوت نشد نگران نباشید، هنوز هم راه‌هایی برای عبور از این بحران وجود دارد. با مراجعه به یک متخصص با تجربه این مشکل برطرف می‌شود این مرکز تخصصی‌ترین خدمات نرم افزاری ارائه می‌نماید.


5/5 - (1 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ در خدمتیم!
ارسال پیام