پایه سازی قاب لپ تاپ

ممکن است قاب لپ تاپ در اثر عوامل مختلفی مثل سقوط ، فشار بیش از حد، خراشیدگی و فرسودگی دچار آسیب بشود و کارآیی و حتی زیبایی خود را از دست بدهد. در این صورت تعویض یا تعمیرات قاب لپ تاپ بهترین گزینه برای شما خواهد بود، البته توجه داشته باشید که تعویض قاب لپ تاپ بسته به مدل و تکنولوژی تولید آن می‌تواند ساده و یا بسیار پیچیده باشد. همکاران متخصص ما در مرکز تعمیرات لپ تاپ آرتک انواع قاب و لولای لپ تاپ ها با برندهای مختلف مثل لنوو، ایسوس، دل، اچ پی را برای شما ترمیم، پایه سازی و تعویض خواهند کرد. همچنین خدمات در این مجموعه با هزینه کاملا مناسب برای شما مشتریان گرامی  انجام  می‌شود. قابل توجه این که به مدت شش ماه نیز تمامی  خدمات گارانتی می‌گردد.

 نحوه تعمیر قاب لپ تاپ

تعمیر قاب لپ تاپ و قاب سازی در زمانی کاربرد دارد که قطعه یدکی موجود نباشد و ناچار بشویم قاب را ترمیم کنیم. در چنین مواقعی ما با استفاده از قالب های فلزی مخصوص هر قاب را روی قالب فلزی می‌ببندیم و بعد از آن پلاستیک رو به قاب تزریق کنیم. در این حالت قاب بطور اصولی تعمیر و ترمیم میشود و در نتیجه می‌توان گفت که قاب کارآیی مورد نظر را برای شما دارد و از لحاظ ظاهری رضایت شما را جلب می‌کند.

نحوه تعویض قاب لپ تاپ

تعویض  قاب لپ تاپ مشروط بر موجود بودن قاب مشابه آن است. در نتیجه تعویض قاب نمایشگر لپ تاپ در صورتی امکان پذیر است که تعمیرگاهی که به آن مراجعه کردید، قاب نمایشگر لپ تاپ شما را داشته باشد. اگرچه در غالب موارد قاب های مشابه به سختی یافت می‌شوند اما مرکز تعمیرات لپ تاپ برخوردار از آرشیو جامعی از کلیه لوازم جانبی انواع لپ تاپ به ویژه قاب های لپ تاپ است. پس جای نگرانی نیست مرکز تعمیرات لپ تاپ آرتک به سادگی قادر به تعویض یا تعمیر و همچنین پایه سازی هر نوع قاب می‌باشد.

در صورتی که مشکل در قاب لپ تاپ، مثل شکستگی و یا ترک باشد، این اشکال عموماً قابل حل است. برای ترمیم شکستگی قاب لپ تاپ  تعمیرکاران متخصص با چسب های مخصوصی محل شکستگی را می‌چسبانند، سپس اقداماتی انجام می‌دهند که تا حد امکان قسمت چسب کاری دیده نشود. اگر راهی برای ترمیم وجود نداشت، قاب قطعا تعویض می‌شود. گاهی اشکالاتی نیز در درب لپ تاپ ایجاد می‌شود که عموماً به دلیل خرابی لولا یا قاب یا شاسی است.

قاب لپ تاپ دارای چند بخش است؟

لپ تاپ ها از 4 قطعه قاب تشکیل می‌شوند. شما هنگام تعویض قاب فقط می‌توانید یک تکه از قاب خود که شکستگی یا مشکل دارد را تعویض کنید. انواع قاب های لپ تاپ به شرح زیر می‌باشد:

1. قاب A لپ تاپ 

قاب A لپ تاپ یا Case A لپ تاپ، قاب روی لپ تاپ شما می‌باشد. دقیقا بخشی از قاب که روی درب لپ تاپ قرار دارد.

2. قاب B لپ تاپ

قاب B لپ تاپ یا Case B لپ تاپ، قاب جلویی لپ تاپ شما می‌باشد. همان قسمتی از قاب که رو به روی چشمان شما قرار دارد.

 

3. قاب C لپ تاپ

قاب C لپ تاپ یا Case C لپ تاپ،  قسمتی از قاب که دور کیبورد شما قرار دارد. قابل توجه این که بعضی از قاب ها شامل خود کیبرد هم می‌شوند.

4 .قاب D لپ تاپ

قاب D لپ تاپ یا Case D لپ تاپ،  قسمتی از قاب که زیر یا کف لپ تاپ شما قرار دارد. قاب کف لپ تاپ محل مونتاژ قطعات سخت افزار می باشد.

نکات مهم در نگهداری از قاب لپ تاپ

1.استفاده از طلق های محافظ قاب

جهت پیشگیری از خرابی، ایجاد لک یا هر مشکلی در قاب لپ تاپ، می‌توان از طلق های محافظ قاب استفاده کرد. دقت کنید که نباید طلق کل فضای قاب را بپوشاند زیرا این کار از تهویۀ هوا جلوگیری میکند. قبل از اقدام به این کار از نحوه تهویه هوا در لپ تاپ اطلاعات کسب کنید.

2. استفاده از پارچه کتان نرم جهت تمیز کردن قاب

نکته آخر این که برای تمیز کردن قاب لپ تاپ بهتر است از پارچه کتانی نم دار استفاده کنید. هرگز از دستمال کاغذی برای پاک کردن صفحه نمایشگر و قاب استفاده نکنید. استفاده از محلول های تمیز کننده که پایه آمونیاکی دارند نیز برای تمیز کردن صفحه نمایشگر توصیه نمی شود.

در صورت نیاز به محلول پاک کننده می‌توانید از مخلوط ایزوپروپیل الکل و آب استفاده نمایید. محلول را بر روی پارچه اسپری کنید و از چپ به راست و از بالا به پایین روی صفحه نمایش بکشید. به هیچ عنوان محلول را مستقیم بر روی صفحه نمایشگر اسپری نکنید.

3.دقت کافی در بستن درب لپ تاپ

در زمان بستن درب لپ تاپ، تا انتها قاب را با دست کنترل کنید و در لحظات آخر رهایش نکنید زیرا در صورت ضربه خوردن امکان آسیب به هارد دیسک وجود دارد. توجه کنید که باز شدن درب لپ تاپ، بیش از حدی که لولای آن اجازه می‌دهد، باعث شکستن پایه‌های لولای لپ تاپ می‌شود. در نتیجه ترمیم یا تعویض قاب لازم ضروری می‌گردد. شکستگی قاب لپ تاپ غالباً قابل ترمیم و بهبود است زیرا قاب اکثر مدل ها موجود است و امکان تعویض آنها وجود دارد. در زمان بستن درب لپ تاپ، تا انتها قاب را با دست کنترل کنید و در لحظات آخر رهایش نکنید زیرا در صورت ضربه خوردن امکان آسیب به هارد دیسک وجود دارد. توجه کنید که باز شدن درب لپ تاپ، بیش از حدی که لولای آن اجازه می‌دهد، باعث شکستن پایه های لولای لپ تاپ می‌شود.

لولای لپ تاپ چه وظیفه ای دارد؟

لولای لپ تاپ با وجود کوچک بودن خود به مقدار شگفت انگیزی تحت فشار است به خصوص هنگامی که درب لپ تاپ خود را باز و بسته می‌کنید. مشکل درب لپ تاپ ها اصولا مربوط به همین قضیه است. باز و بسته کردن مکرر درب لپ تاپ می‌تواند باعث شل شدن یا شکسته شدن لولا شود و یا پس از چند سال استفاده، لولای لپ تاپ دیگر قادر نیست نمایشگر را در زاویه مورد نظر کاربر نگه دارد. در نتیجه لولاها لق یا شل شده اند.

طوری که درب لپ تاپ هنگام بسته شدن در جای خود قرار نمی گیرد. از طرفی عدم دقت در باز و بسته کردن درب لپ تاپ باعث می‌شود که آنها به مرور زمان دوام خود را از دست بدهند و در نهایت، خراب شوند. مورد دیگری که باعث آسیب به لولا می‌شود سقوط از ارتفاع و ضربه شدید به قسمت پشت دستگاه و محل لولاها می‌باشد. در این صورت به دلیل شکستن قاب و بیرون زدن لولا از دستگاه درب لپ تاپ برای باز و بسته شدن دچار مشکل خواهد شد.

دلایل رایج شکستن لولای لپ تاپ

1.زمانی که لپ تاپ آسیب ببیند

اگر به‌طور تصادفی لپ‌تاپ به زمین بیفتید یا به هر نحوی ضربه بخورد، معمولاً روی لولاها تأثیر می‌گذارد و حتی ممکن است آنها را بشکند. همچنین می‌تواند به دلیل استفاده نادرست از لپ تاپ باشد. هر چقدر لپ تاپ محکم باشد همیشه باید مراقب سخت افزار آن باشید.

2. وجود گرد و غبار در لولا لپ تاپ

این مشکل احتمالاً به دلیل گیر کردن گرد و غبار است که لولاها را سفت می‌کند. ذرات گرد و غبار مانع حرکت راحت لولا می‌شوند و این باعث وارد شدن فشار به پایه‌های لولا می‌شود. تجمع گرد و غبار در قسمت لولاهای لپ تاپ به مرور صورت می‌گیرد. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به قسمت های مختلف لپ تاپ، روی آن سرویس دوره‌ای انجام دهید. با این کار نه تنها از تجمع گرد و خاک در لپ تاپ جلوگیری می‌کنید، بلکه چرخش هوا و انتقال حرارت به بیرون بدنه لپ تاپ را نیز بهبود می‌بخشید و کارایی لپ تاپ را بالا می‌برید.

3. حرارت زیاد لپ تاپ

اگر استفاده از لپ‌تاپ شما بیش از حد معمول است و بیشتر وقت خود را روی لپ‌تاپ صرف می‌کنید، ممکن است داغ کند و به لولا ها آسیب بزند. هنگامی که لپ تاپ مقدار زیادی گرما را به بیرون می‌فرستد، پوشش پلاستیکی اطراف لولاها ممکن است شروع به ذوب شدن کند و در نهایت به لولاها آسیب برساند.

اگر به دلیل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، لولاهای آن خیلی سفت یا شل شده اند، حتما گرد و غبار اطراف فن های خنک کننده را تمیز کنید یا می‌توانید خمیر حرارتی را جایگزین کنید. راه حل دیگر جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از حد لپ تاپ می‌تواند استفاده از کول پد باشد. سرمایه گذاری در یک خنک کننده لپ تاپ خارجی باشد. اگر مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ نیست، در اولین فرصت لولاهای لپ تاپ را خودتان تعمیر کنید.

4. بستن درب لپ تاپ به روش نامناسب

بستن درب لپ‌تاپ از لبه‌ها باعث فشار اضافی روی لولا می‌شود. این به راحتی می‌تواند هر بار که تحت فشار ناهمواری قرار می‌گیرد، شکستگی های جزئی روی قسمت های لولا ایجاد کند و با تکرار این عمل، خطر آسیب یا شکستن لولا افزایش می‌یابد. بهتراست که درب را به آرامی ببندید یا از وسط صفحه با استفاده ازهر دو دست به بسته شدن کامل آن کمک کنید.

5. بلند کردن و نگه داشتن نامناسب لپ تاپ

بلند کردن و نگه داشتن لپ تاپ از نیمه بالایی یا نمایشگر فشار بی موردی را روی لولاها ایجاد می‌کند. این عمل ممکن است فشار را به راحتی به صفحه LCD هدایت کند و منجر به تغییر شکل یا ترک خوردن صفحه شود.

6.گذاشتن وسایل سنگین روی لپ تاپ

قرار دادن وسایل سنگین روی لپ تاپ می‌تواند آسیب جدی به  LCD، لولاها و قاب وارد کند. فشار ثابت می‌تواند منجر به شکستن لولای لپ‌تاپ بشود یا قاب آن را بشکند. همچنین قرار دادن وسایل سنگین روی لپ تاپ نیز می‌تواند به CD-Drive آسیب برساند و در نتیجه درایو و احتمالاً دیسک داخل آن آسیب ببیند.

آیا می‌توان از لپ تاپی که لولای آن شکسته است استفاده کرد؟

صرف نظر از میزان جزئی بودن آسیب، نادیده گرفتن موضوع و ادامه استفاده از آن هرگز تصمیم خوبی نیست. هنگامی که یک طرف لولای لپ‌تاپ عمل نمی‌کند، لولای دیگر تحت فشاربیشتری قرار می‌گیرد، زیرا باید خرابی را جبران کند. این اتفاق منجر به شکستن لولای دیگر یا شکستن قاب لپ تاپ می شود.

همچنین به دلیل فشار ناهموار که منجر به مشکلات نمایشگر مانند سوسو زدن، یا حتی آسیب فیزیکی صفحه نمایش می شود. علاوه بر این، کابلی که ال سی دی شما را به مادربرد متصل می کند در امتداد ناحیه لولا قرار دارد، چنانچه لولا خراب باشد به احتمال زیاد ادامه کار روی آن باعث می شود کابل ها تا حدی آسیب ببینند.

در نتیجه تماس خود را از دست بدهند و باعث شود صفحه نمایش به طور کامل خاموش شود. این به نفع شماست که هر گونه مشکل لولا را در لحظه شناسایی برطرف کنید تا از آسیب بیشتر به سایر قطعات جلوگیری کنید و تعمیر یک لولا را به چیزی پرهزینه تر یا بدتر تبدیل کنید که باعث می شود لپ تاپ شما قابل استفاده نباشد.

تعمیر لولای لپ تاپ چگونه است؟

تعمیر لولای لپ تاپ یک کار پپیچیده و دقیق است که برای انجام آن نیاز به مهارت کافی دارید. پایه سازی لولا شامل تعویض پیچ های شکسته و تقویت قطعات لولا می‌باشد. تعمیرات پیچیده‌تر می‌تواند شامل اپوکسی باشد و ممکن است نیاز به ساخت یا بازسازی قطعات پایه داشته باشد که به دلیل شکستگی‌ها یا ناهماهنگی کمی آسیب دیده‌اند. در صورت از بین رفتن قطعات یا آسیب غیرقابل برگشت به ساختار یا بدنه لولا، ابتدا این قطعات باید تعویض شوند تا اطمینان حاصل شود که کار تعمیر بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود.

اکیداً توصیه می‌شود که به یک متخصص با تجربه اجازه دهید تا تعمیر لولای شما را بررسی کند، زیرا تعمیرات نادرست لولای معیوب می‌تواند منجر به آسیب‌های بیشتر شود که حتی ممکن است به سایر قسمت‌ها و اجزای لپ‌تاپ شما صدمه بزند.

پایه سازی قاب لپ تاپ

چنانچه قاب های لپ تاپ شما کاربر گرامی دچار هر گونه شکستگی شد یا لولای لپ تاپ شما صدمه دید، به مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک مراجعه کنید و از خدمات ما استفاده کنید. متخصصین مجرب ما در این مرکز با در اختیار داشتن بروز ترین تجهیزات آماده خدمت رسانی و هر گونه تعمیرات لپ تاپ در خدمت شما هستند. قابل توجه این که عیب یابی سیستم در این مرکز کاملا رایگان انجام می‌شود و به مدت 6 ماه تمامی خدمات گارانتی می‌شود. ضمناً این مجموعه همه روزه حتی در ایام تعطیل باز می‌باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوالی دارید؟ در خدمتیم!
ارسال پیام