خالی شدن ناگهانی باتری لپ تاپ

folder_openباتری لپ تاپ
commentبدون دیدگاه
خالی شدن باتری لپ تاپ

خالی شدن ناگهانی باتری لپ تاپ

خالی شدن ناگهانی باتری لپ تاپ می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. ویژگی اصلی لب تاپ ها این است که به صورت مستقل می تواند روشن شود و برای شما کار کند، زیرا لپتاپ ها دارای باتری هستند. با این حال، باتری ها به مرور زمان و با استفاده فراوان کارایی خود را از دست می دهند یا در صورت عدم مراقبت ممکن است باتری لپ تاپ شما با سرعت نسبتا زیادی خالی شود.

با چه روش هایی مانع خالی شدن ناگهانی باتری بشویم

1-حداکثر روشنایی صفحه نمایش را حفظ کنید

صفحه نمایش یکی از مهم ترین بخش های لپ تاپ شما است و همچنین انرژی قابل توجهی برای عملکرد مصرف می کند، به خصوص زمانی که روشنایی آن را در حداکثر نگه دارید. بالا نگه داشتن روشنایی صفحه نمایش شما در بیشتر مواقع می تواند عامل اصلی تخلیه سریع باتری باشد. می توانید روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ خود را با کلیک بر روی آخرین گزینه در سمت راست پایین نوار وظیفه مطابق تصویر زیر تنظیم کنید:

2-غیرفعال کردن برنامه های پر مصرف

آداپتوررا از برق بکشید، پس از خاموش شدن لپ تاپ دکمه پاور را برای حدود 15 ثانیه فشار داده و نگه دارید. این کار لپ تاپ شما را مجبور می کند تا وارد حالت خاموش شود . آداپتور و باتری را به برق وصل کنید تا حدود 10 دقیقه شارژ شود، سپس لپ تاپ را روشن کنید.  برنامه هایی که باتری را تخلیه می کنند غیرفعال کنید. برنامه های نصب شده بر روی لپ تاپ ممکن است دلیل تخلیه سریعتر باتری شما باشد. بنابراین باید بررسی کنید که کدام برنامه ها بیشترین منابع را مصرف می کنند و آنها را غیرفعال کنید. می‌توانید با فشار دادن همزمان کلیدهای ctrl+shift+esc، Task Manager را باز کنید:

حذف بروز رسانی ویندوز

3- دستگاه های جانبی غیر ضروری را قطع کنید

دستگاه های جانبی دستگاه هایی هستند که شما به صورت فیزیکی یا از طریق بلوتوث به لپ تاپ خود متصل می شوید. اگر یک دستگاه جانبی به برق وصل باشد باتری را تخلیه می کند. توصیه می کنیم آن را از برق بکشید. علاوه بر این، اگر به دستگاه بلوتوث نیاز ندارید، می توانید بلوتوث را غیرفعال کنید. به روز رسانی های ویندوز 10 را حذف کنید. هزاران نفر در انجمن های مربوطه نصب برخی به روز رسانی های ویندوز را رد کردند و متوجه شدند که عمر باتری به طور چشمگیری کاهش یافته است.

بنابراین، سعی کنید به روز رسانی ویندوز 10 را لغو کنید تا مشکل تخلیه ناگهانی باتری حل شود. برنامه تنظیمات را باز کنید.  به مسیر Update and Security ->Windows Update بروید.  گزینه های پیشرفته را انتخاب کنید و روی View update history کلیک کنید.  پس از آن، حذف به‌روزرسانی را انتخاب کنید.

 

4-آداپتور شارژ را بررسی کنید

استفاده از شارژرهای بی کیفیت یا وسایل جانبی با بار بالا می تواند به سادگی باعث شود باتری به روش نادرستی شارژ شود و در صورت عدم استفاده از آداپتور باعث از دست دادن ناگهانی باتری شوید. قبل از خرید یا استفاده از آداپتور لطفاً پارامتر این آداپتور را بررسی کنید.  خرید آنلاین یک راه راحت و ارزان برای آداپتور لپ‌ تاپ Chromebook ، HP یا Dell است.

5-باتری را کالیبراسیون کنید

 در صورت کاهش ناگهانی درصد باتری لپ تاپ، باید آن را دوباره کالیبره کنید. با گذشت زمان، باتری لپ تاپ غیر معمول ضعیف می شود. یک شاخص کلیدی ضعیف بودن باتری لپ تاپ، تفاوت بین خوانش طول عمر باتری و عمر واقعی باتری است. برای اصلاح این تفاوت و افزایش عمر باتری، راه حل ساده کالیبراسیون باتری است.

 روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

1. روش اول

تنظیمات برق لپ تاپ خود را تغییر دهید. به نوار وظیفه در صفحه نمایش بروید و روی “باتری” کلیک راست کنید. “گزینه های برق” را انتخاب کنید در بخش «گزینه‌های برق»، «تغییر تنظیمات طرح» را انتخاب کنید.

روی منوی کشویی «خاموش کردن نمایشگر» کلیک کنید و «هرگز» را انتخاب کنید. روی منوی کشویی «رایانه را در حالت خواب قرار دهید» کلیک کنید “هرگز” را انتخاب کنید دکمه “تغییر تنظیمات برق پیشرفته” را فشار دهید روی علامت «+» در کنار «باتری» کلیک کنید روی نماد “+” در کنار “عمل حیاتی باتری” کلیک کنید”Hibernate” را انتخاب کنید نماد “+” را در کنار “سطح باتری کلید” فشار دهید. در قسمت «روی باتری»، «درصد» را انتخاب کنید، درصد را روی مقدار کمتری تنظیم کنید: 1% تا 5% روی “اعمال” در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید دکمه “OK” ذخیره تغییرات” را فشار دهید.

3.روش دوم

آداپتور لپ تاپ خود را تا زمانی که کاملا شارژ شود وصل کنید. شارژر را از لپ تاپ جدا کنید و بگذارید باتری تخلیه شود. هنگامی که باتری به طور کامل تمام شد، لپ تاپ وارد حالت خواب زمستانی می شود یا به طور کامل خاموش می شود. پس از شارژ کامل لپ تاپ، فرآیند کالیبراسیون دستی کامل می شود. اکنون لپ تاپ شما باید خوانش های معمول عمر باتری را نمایش دهد. پس از اتمام کل فرآیند، می توانید تنظیمات برق لپ تاپ خود را بازنشانی کنید.

6-قرار دادن حالت عملکرد باتری در وضعیت مناسب

اکثراً هر لپ‌تاپ دو یا سه نوع حالت برای باتری خود دارد: حالت متعادل، حالت صرفه جویی در مصرف انرژی و حالت عملکرد بالا.  مورد آخر اگرچه لپ تاپ شما را به طور قابل توجهی سریع می کند اما از طرف دیگر در مقایسه با دو حالت دیگر انرژی بیشتری مصرف می کند. بنابراین، اگر باتری خود را در حالت عملکرد بالا نگه دارید، این احتمال وجود دارد که باتری شما سریعتر تخلیه شود. با کلیک بر روی کلید باتری در نوار وظیفه مانند تصویر زیر می توانید حالت های کار باتری خود را تنظیم کنید:

7- خاموش کردن نور پشت صفحه کلید

هدف از نور پس‌ زمینه در صفحه‌ کلید این است که  در تاریکی یا مکانی که شدت نور کمتری دارد اتصالات صفحه‌ کلید قابل مشاهده باشد. اگر نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ شما به طور مداوم روشن باشد، باتری زیادی مصرف می کند.

 می‌توانید با استفاده از کلیدهای عملکردی نور پس‌ زمینه صفحه ‌کلید خود را روشن و خاموش کنید، زیرا ممکن است این کلید در لپ‌ تاپ ها متفاوت باشد، اما کلید آن مانند تصویر زیر است

8-قرار دادن باتری جایگزین در لپ تاپ

اگر با انجام روش های ذکر شده مشکل خالی شدن باطری لپ تاپ شما حل نشد و باتری  به طور ناگهانی افت می کند و بیش از 30٪ خالی شده است، ممکن است نیاز به خرید باتری جدید داشته باشید. باتری لپ تاپ بعد از 3 الی 4 سال  استفاده از بین می رود.  قطعا بهترین راه حل تعویض باتری است. اگر باتری لپ تاپ دارای قابلیت جابجایی باشند، نسبتاً ارزان هستند و به راحتی قابل تعویض هستند.  اگر لپ تاپ دارای باتری داخلی باشد، ممکن است برای تعمیر آن به یک تکنسین نیاز داشته باشید.

چگونه سلامت باتری لپ تاپ را در ویندوز 10 بررسی کنیم؟

  1. روی منوی start کلیک راست کرده و روی “Windows power shell (Administrator)” کلیک کنید
  2. . 2. در صفحه فرمان، عبارت powercfg /battery report /output “C:\battery_report.html” را وارد کنید و اطلاعات باتری را در C:\battery_report.html ذخیره کنید.
  3. سپس C:\battery_report.html را مطابق آدرس های بالا باز کرده و فایل battery_report.html را پیدا کرده و باز کنید

4.در فایل صفحه battery_report.html گزارش دقیق باتری لپ تاپ را مشاهده می کنید، همانطور که در شکل نشان داده شده است ظرفیت باتری کارخانه و ظرفیت فعلی باتری است.

جهت اطلاع شما کاربران گرامی تعویض باتری داخلی لپ تاپ ایسوس ux501 را به عنوان نمونه شرح می دهیم

پیچ گوشتی تعمیر لپ تاپ را آماده کنید و قطعات یدکی باتری را تعویض کنید. از پیچ گوشتی T5 برای برداشتن درب پشتی استفاده کنید. روکش D لپ تاپ را که پشت کامپیوتر است بچرخانید (توصیه می شود برای جلوگیری از خراشیدگی سمت A یک پارچه نرم روی میز قرار دهید) و تمام پیچ ها را باز کنید. توجه داشته باشید که اکثر کامپیوترها هنوز هم دارای پیچ در زیر پدهای پا هستند. بهتر است قبل از جداسازی آن را بررسی کنید

پس از برداشتن تمام پیچ ها، برای باز کردن درب پشتی عجله نکنید. اکثر لپ تاپ ها هنوز چندین سگک دارند. اگر آن را به زور باز کنید، سگک های پلاستیکی به راحتی می‌شکنند. به آرامی درب پشتی را در امتداد بزرگترین شکاف از بدنه جدا کنید

کل مادربرد را ببینید، باتری در گوشه پایین سمت راست است، کابل برق آن را جدا کنید. کابل برق توسط سگک هایی در دو طرف ثابت می شود. به آرامی آن ها را از برد جدا کنید.

باتری را خارج کنید پس از قطع کامل برق، ابتدا تمام پیچ هایی که باتری را محکم می کنند را بردارید و آنها را به درستی نگه دارید. اگر پیچ هایی با مشخصات مختلف وجود دارد، باید تشخیص دهید

تمام پیچ های بالایی را بردارید، باتری را بیرون بیاورید و سپس آن را با یک باتری جدید جایگزین کنید.

برای بستن لپ تاپ هم، همین مراحل را به صورت معکوس دنبال کنید.

خالی شدن ناگهانی باتری لپ تاپ

اگر شما کاربران گرامی لپ تاپ‌ها، دچار مشکلی با باطری لپ تاپ خود شدید، می‌توانید به مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک مراجعه کنید. متخصصین مجرب ما در این مرکز، با استفاده از به روزترین تجهیزات و ابزار، در اسرع وقت و با کمترین هزینه، مشکل شما را حل می‌کنند. عیب یابی در این مرکز به صورت رایگان انجام می‌شود و قبل از ایجاد هرگونه تغییری بر روی لپ تاپ شما، با شما هماهنگ می شود. همچنین این مرکز با توجه به اعتبار خود و اعتمادی که به متخصصین خود دارد، بر روی تمامی خدمات ارائه شده، 6 ماه گارانتی ارائه می‌کند. 

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست