سوکت شارژ لپ تاپ

سوکت شارژ لپ تاپ

سوکت شارژ لپ تاپ یکی از حیاتی ترین قسمت ها و سخت افزارهای لپ تاپ است.سوکت شارژ لپ تاپ ممکن است براثر استفاده زیاد یا فشارآوردن و کشیدن بد شارژر یا حتی در اثر اتفاق های مختلف این قسمت آسیب ببینید.عمر سوکت شارژ ها بسته به معماری لپ تاپ های مختلف متفاوت می باشد مثلا سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس 14 اینچی عمر بسیار کوتاهی دارد و به خاطر طراحی آن زود قطع می شود یا مثلا سوکت شارژ لپ تاپ ایسر یا لنوو که اکثر کابلی است بر اثر شکستگی لولا معمولا آسیب میبینند و بر اساس خرابی آن تشخیص تعمیر یا تعویض داده می شود.اگر شما نتوانید لپ تاپ خود را شارژ کنید، نمی توانید از آن استفاده کنید. باتری لپ تاپ بالاخره تمام می شود و شما نیاز به شارژ کردن آن پیدا می کنید.

همچنین خراب شدن جک شارژر لپ تاپ ممکن است آسیب های جدی تری به دستگاه شما وارد کند؛ مثلا باعث سوختن مادربورد شما شود. همچنین اگر سوکت شارژ شما خراب باشد و دستگاه را بدون باتری به برق وصل کنید، لپ تاپ ناگهان خاموش می شود و در این صورت دیگر خاموش باقی می ماند. در این حالت آی سی تغذیه و شارژ می سوزد.

جک برق DC

پورت لپ تاپ شما که منبع تغذیه به آن وصل می شود معمولاً به عنوان جک برق DC شناخته می شود. این جک برق DC نامیده می شود زیرا نوع جریان الکتریکی که از آن عبور می کند “جریان مستقیم” است. برقی که از پریزهای دیواری شما می آید “جریان متناوب” AC است و وظیفه شارژرهای شما تبدیل و تنظیم آن در DC مطابق با نیاز لپ تاپ شما است. همچنین نام های دیگری مانند پورت برق، کانکتور برق، جک برق، پریز برق و غیره نیز برای این قسمت استفاده می‌شود.

با گذشت زمان یا به دلیل افت، می توانید اتصال داخلی جک را شل یا قطع کنید تا جایی که برق لپ تاپ روشن و خاموش شود یا ممکن است لازم باشد منبع تغذیه را در زاویه خاصی نگه دارید تا به طور مداوم کار کند. یا اگر آسیب شدید باشد، لپ‌تاپ ممکن است پس از اتمام شارژ باتری، اصلا روشن نشود. به یاد داشته باشید، اگر اتصال جک برق DC شل یا معیوب دارید، بسیار مهم است که به هیچ وجه از لپ تاپ استفاده نکنید زیرا در معرض خطر آسیب دیدن برد سیستم به دلیل نوسان برق هستید، به خاطر داشته باشید که برد سیستم معمولاً گران ترین قسمت از لپ تاپ است. بنابراین مطمئناً نمی خواهید ریسک خطر آسیب رساندن به آن را بکنید.

دلایل خراب شدن سوکت شارژ لپ تاپ

خراب شدن سوکت شارژ لپ تاپ، اتفاقی نیست که همیشه بیفتد. اما زمانی که رخ می دهد استرس زیادی به همراه می آورد و بسیار طاقت فرسا می شود. دلایل مختلفی برای این خرابی وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها می پردازیم.

استفاده زیاد از سوکت شارژ لپ تاپ

همانطور که می دانید تمام قطعات لپ تاپ عمری دارند. بعد از آن نیاز به تعویض پیدا می کنند. البته این در صورتی است که بخواهید باز هم از آن لپ تاپ استفاده کنید! با توجه به اینکه هرسال لپ تاپ های جدیدتری به بازار می آیند که قابلیت‌ها و مشخصات بالاتری دارند. زمانی که عمر سوکت شارژ لپ تاپ به پایان می رسد و دیگر نتواند باتری لپ تاپ را شارژ کند، به تعویض آن نیاز پیدا می کنید. از آنجایی که سوکت شارژ مستقیماً به خود مادربورد متصل می شود، حتما باید به متخصصین تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید.

استفاده بد(بد درآوردن و بد جا انداختن) و شکستن سوکت شارژ

سوکت شارژ لپ تاپ مانند خیلی از پورت های دیگر لپ تاپ یا حتی سوکت شارژ گوشی موبایل، در صورت استفاده نادرست و اعمال فشار زیاد، می شکند و باعث ایجاد قطعی و وصلی در سوکت شارژر لپ تاپ می شود. شکستن سوکت شارژ یکی از بدترین اتفاقاتی است که می تواند برای سوکت شارژ لپ تاپ بیفتد، زیرا می تواند به مادربورد دستگاه آسیب وارد کند و آن را بشکند!

سوختن آی سی شارژ

زمانی که باتری لپ تاپ را در می آورید و لپ تاپ را مستقیما به شارژر متصل می‌کنید، آن را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهید. باتری لپ تاپ علاوه بر روشن نگه داشتن لپ تاپ هنگام عدم اتصال به برق، وظیفه مهم دیگری نیز دارد و آن گرفتن نوسان برق و جلوگیری از وارد شدن این نوسان به بورد اصلی لپ تاپ است.

آب ریختگی

آب ریختگی روی سوکت شارژ لپ تاپ از جمله مشکلاتی است که کاربران برای تعمیر آن به ما مراجعه می کنند. عموماً آب ریختگی روی بورد لپ تاپ منجر به ایجاد اتصال کوتاه می شود و این اتصال کوتاه از روشن شدن لپ تاپ جلوگیری می کند. در مورد آب ریختگی روی سوکت شارژ لپ تاپ باید اشاره کرد که ممکن است اتفاقی برای سوکت رخ ندهد اما به احتمال زیاد آی سی دچار اتصال کوتاه می شود.

ضربه خوردگی

ضربه خوردگی به شارژر معمولا زمانی اتفاق می افتد که شارژر داخل سوکت باشد و سیم آن کشیده شود یا به آن فشار وارد شود. همچنین سایر ضربه خوردگی ها هم می تواند موجب کج و قطع شدن پین ها شود و سوکت را از بیاندازد. در این مواقع سوکت ممکن است قابل تعمیر باشد. اما این کار باید حتما توسط یک تعمیرکار متخصص لپ تاپ انجام شود و ابزار حرفه ای مورد نیاز است.

عدم اتصال شارژر اورجینال و مناسب دستگاه

زمانی که شارژر اورجینال برای دستگاه تهیه نشود، آمپر و ولتاژ ورودی نامناسب به دستگاه به مرور زمان به مادربورد سیستم آسیب وارد می کند. همچنین آی سی شارژ را نیز درگیر می کند و به آن هم آسیب وارد می کند. حتما از اورجینال بودن شارژر لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید. گاهی ممکن است شارژر اورجینال نباشد اما مطابق آمپر و ولتاژ شارژر اصلی باشد. در این صورت در بلند مدت دستگاه آسیب می بیند و نیاز به تعمیر پیدا می کند.

مراحل تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ

  • تعمیر – ما می توانیم هر آسیبی را که به جک برق DC شما وارد شده است، بدون توجه به اینکه چقدر بد باشد، تعمیر کنیم.
  • جوشکاری – دستگاه جوش پلاستیک ما می تواند هر گونه آسیب را تعمیر کند یا ترک خوردگی و غیره را تقویت کند.
  • لحیم کاری – لحیم کاری متغیر بالای برد.
  • گارانتی – 3 ماه گارانتی در کلیه تعمیرات جک برق DC.

جک برق DC در اکثر لپ‌تاپ‌ها اغلب به‌طور ناخوشایندی در جایی در پشت قرار می‌گیرد، به این معنی که اگر لپ‌تاپ به درستی روی یک سطح صاف قرار نگیرد، کانکتور شارژر لپ‌تاپ در معرض فشار قرار می‌گیرد. بهترین طراحی برای جک DC یا در سمت چپ یا سمت راست لپ تاپ با اتصال شارژر لپ تاپ از نوع زاویه راست است. ما تعداد کمی از اینها را تعمیر می کنیم زیرا شارژر لپ تاپ از پشت بیرون زده نیست و در موقعیت آسیب پذیری قرار ندارد.

انواع جک برق DC

در داخل لپ تاپ شما دو نوع جک برق DC وجود دارد. یکی از نوع ماژولار است که به برد مدار اصلی سیستم (آکا مادربرد) وصل می شود و نوع دیگر مستقیماً روی خود برد سیستم لحیم می شود. هزینه تعمیر جک لحیم شده تقریباً 50 درصد بیشتر از نوع ماژولار است زیرا برای انجام این نوع تعمیر کار بسیار بیشتری انجام می شود.

تعمیر و تعویض سوکت شارژ لپ تاپ

برای تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ معیوب یا آسیب دیده، لپ تاپ باید کاملاً باز شود تا برد سیستم جدا شود یا حداقل به طور کامل در معرض دید قرار گیرد. این به طور کلی به معنای برداشتن قاب جلو و پشت، دیسک ذخیره، درایو نوری، کیبورد و معمولاً مجموعه صفحه نمایش است. اگر در لپ‌تاپ خود جک برق DC از نوع اتصال لحیم کاری دارید، احتمالاً در کارخانه توسط دستگاهی به برد سیستم شما متصل شده است. برای انجام این کار با دست، به ابزارهای مناسب و مهارت متخصص نیاز دارید تا اطمینان حاصل کنید که در حین به دست آوردن اتصالات کاملاً یکنواخت، آسیب دمایی به اجزای محلی وارد نمی‌شود، زیرا هر چیزی کمتر از تعمیر یا خراب شدن رایانه شما جلوگیری می‌کند.

سوکت شارژ لپ تاپ

اگر سوکت شارژ لپ تاپ شما خراب است یا لپ تاپ شما شارژ نمی شود، می توانید با مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک، لپ تاپ خود را نزد متخصصین ما بسپارید تا دستگاه شما در اسرع وقت عیب یابی و تعمیر شود. این مرکز با در اختیار داشتن به روز ترین ابزار، سیستم شما را تعمیر کرده و تا 6 ماه به شما ضمانت تعمیرات ارائه می کند.

5/5 - (4 امتیاز)
5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Kamran
Kamran
2 ماه قبل

با سلام لپ تاپ من ایسوس مدل k42 هستش و یه بار سوکت شارژش خراب شد و دادم تعمیر کردن توی شهر خودمون و دوباره بعد از ۲ ماه این اتفاق براش افتاده است و سوکت شارژش رو با تکون دادن میتونم متصل کنم احساس میکنم دوباره خراب شده. چرا این اتفاق به این زودی افتاده و این که اگه دوباره تعمیرش کنم باز همین طور میشه یا میتونید تضمینی برام درستش کنید ممنونم

Mobina
Mobina
2 ماه قبل

لپ تاپ لنوو دارم از وقتی پایه اون لق شده دائم شارژش قطع و وصل میشه و به زور میتونم توی حالت خاصی با تکان دادن کابل شارژر اون رو شارژ کنم. نمیدونم مشکل از شارژر هست یا سوکت شارژ؟

David
David
1 ماه قبل

سلام لپ تاپ لنوو من سوکت شارژش از این مستطیلی هاست و وقتی میخوام بزنم به شارژ میره داخل اما انگار از جاش کنده شده و بعضی وقتا یهو قطع میکنه و باید تکونش بدم یا جابجاش کنم تا وصل بشه. این مشکل قابل تعمیر هست؟

mehdi
مدیر
mehdi
1 ماه قبل
پاسخ به  David

سلام بله قابل تعمیر است. احتمال خیلی زیاد لپ تاپ شما دچار شکستگی پایه های قاب در قسمت سوکت شارژ شده که منجر به قطعی سوکت شارژ نیز شده است.