سوکت شارژ لپ تاپ

سوکت شارژ لپ تاپ

راه های زیادی برای مراقبت از باتری و سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس، اچ پی، دل، لنوو، ام اس آی، اپل و غیره وجود دارد. چند بار این اتفاق برای شما افتاده است که شما در حال انجام کار خود در لپ تاپ هستید، سپس ناگهان کامپیوتر به شما اطلاع می دهد که رو به اتمام است. سپس باید برای پیدا کردن شارژر خود عجله کنید و قبل از اینکه همه چیز خاموش شود، آن را وصل کنید. و شاید شارژر شما خراب شده است. دانستن مشکل لپ تاپ شما می‌تواند به شما کمک کند تا با هزینه و وقت کمتری این مشکل را حل کنید. 

بین پریز دیواری و لپ تاپ نیز چندین قسمت وجود دارد که ممکن است از کار بیافتد. برخی از آن ها به راحتی با یک تغییر نرم افزار یا باتری جدید رفع می‌شوند، اما سایر مشکلات ممکن است نیاز به مراجعه به تعمیرگاه یا حتی تعویض داشته باشند.

به نقل از سایت asurion.com :

اکثر باتری‌های لپ‌تاپ معمولاً با یک بار شارژ تا چهار ساعت دوام می‌آورند، اما پس از چند سال، می‌توانند از بین بروند. البته تمام این ها به نگهداری شما از لب تاپ بستگی دارد. در صورت خرابی باتری لپ تاپ این قطعه یا باید تعویض یا تعمیر شود البته میتواند مشکل از سوکت شارژ لپ تاپ نیز باشد.

آیا باتری لپ تاپ وصل است؟

مشکل اول:آیا واقعا لپ تاپ در شارژ است؟

احمقانه به نظر می رسد، اما باید مطمئن شوید که لپ تاپ واقعاً به برق وصل است. این یک دلیل اصلی است که ممکن است کامپیوتر حتی روشن نشود. هیچ ترفند نرم افزاری یا تعمیر سخت افزاری نمی تواند لپ تاپ قطع شده را به طور جادویی روشن کند.

بنابراین قبل از انجام هر کار دیگری، مطمئن شوید که شارژر هم در پریز دیواری و هم در درگاه شارژ قرار گرفته است. برای اینکه بفهمید آیا مشکل اصلاً ربطی به لپ تاپ دارد یا خیر، سعی کنید سیم برق را به پریز دیگری وصل کنید. اگر به یک محافظ برق یا نوار برق وصل شده است، آن را بیرون بیاورید و مستقیماً به دیوار وصل کنید. این به ما می گوید که آیا لپ تاپ مشکلی دارد یا فیوز کوتاه یا سوخته دارید.

مشکل دوم: کابل را چک کنید.

در طول سیم شارژر، هرگونه خم شدن، پیچ خوردگی یا شکستگی را بررسی کنید. انتهای  اتصالات شکسته بررسی کنید، مانند نقاطی که ممکن است توسط حیوان خانگی جویده شود.

قسمت AC را بررسی کنید. رنگش عوض شده؟ آیا قطعات داخلی تاب خورده یا منبسط شده اند؟ آن را بو کنید. اگر بوی پلاستیک سوخته می دهد، احتمالاً مشکل در اینجاست. ممکن است لازم باشد شارژر را تعویض کنید.

وقتی کانکتور برق لپ تاپ را وصل می کنید، اتصال باید نسبتاً محکم باشد. اگر گرد و غبار داخل جک وجود داشته باشد، ممکن است نتواند اتصال خوبی برقرار کند. نقاط تماس پورت شارژ را بررسی کنید و اگر به نظر کثیف به نظر می‌رسد، آن ناحیه را با خلال دندان یا مسواک تمیز کنید.

در موارد شدیدتر، ممکن است متوجه شوید که جک متزلزل یا شل شده است، یا زمانی که باید محکم بماند، شل می‌شود. این ممکن است به این معنی باشد که جک پاور در داخل لپ تاپ شکسته است و شما باید دستگاه خود را به تعمیرگاه ببرید (یا اگر راحت هستید آن را باز کنید، برخی از تعمیرات را در خانه انجام دهید).

کابل شارژر لپ تاپ

مشکل سوم: مطمعن شوید که از درگاه مناسب استفاده می‌کنید.

USB-C یک استاندارد محبوب برای اتصال وسایل جانبی، انتقال داده و شارژ باتری است. برخی از تولیدکنندگان ترجیح داده‌اند که درگاه های USB-C خاصی را فقط  مخصوص داده‌ بسازند، بنابراین دستگاه شما را شارژ نخواهند کرد.

در برخی موارد، ممکن است دستگاهی با دو درگاه USB-C پیدا کنید: یکی که می تواند برای شارژ یا انتقال داده استفاده شود و دیگری که فقط برای انتقال داده تعیین شده است. اگر با مشکل عدم شارژ مواجه شدید، مطمئن شوید که به پورت USB-C صحیح متصل هستید. حتی ممکن است بتوانید نماد کوچکی را در کنار ببینید که نشان می دهد کدام پورت برای شارژ در نظر گرفته شده است.

پورت لپ تاپ

مشکل چهارم: آیا شارژر لب تاپ شما به اندازه کافی قدرتمند است؟

فقط به این دلیل که یک آداپتور برق در پورت شارژ لپ تاب شما قرار می گیرد به این معنی نیست که به اندازه کافی برای شارژ لپتاپ شما قدرتمند است. این موضوع در مورد هر نوع شارژری صدق می کند، اما در مورد لبتاب هایی که از طریق USB-C شارژ می شوند یک مشکل بسیار رایج است. شما از نظر فنی می توانید هر شارژر USB-PD را به آن وصل کنید اما ممکن است برخی از آن ها وات بسیار کمی برای شارژ مناسب داشته باشند. برای لپ‌تاپ‌هایی که از طریق USB-C شارژ نمی‌شوند، باید از شارژر رسمی سازنده استفاده کنید. وات هر شارژری معمولا بین 60 یا 80 است اما می‌توانید آن را نیز ارتقا دهید.

در بیشتر موارد، بهترین گزینه این است که مستقیماً با سازنده تماس بگیرید و در صورت امکان، یک شارژر جایگزین سفارش دهید. 

قوی بودن شارژر لپ تاپ
عیب یابی باتری لپ تاپ

مشکل پنجم: باتری خراب است.

باید سالم بودن باتری چک شود اما چطور؟ اگر لپ‌ تاپ شما دارای باتری قابل جابجایی است، آن را بیرون بیاورید و دکمه پاور را برای حدود 15 ثانیه نگه دارید تا برق باقی مانده از دستگاه تخلیه شود. سپس، در حالی که باتری هنوز خارج شده است، لپ تاپ را به پریز برق وصل کنید و سعی کنید آن را روشن کنید. اگر لپ تاپ روشن شود مشکل از باتری شما است. البته راه های مختلفی برای مراقبت از باتری لپ تاپ وجود دارد.

سنسور باتری لپ تاپ
تست باتری لپ تاپ

مشکل ششم: باتری ها خیلی گرم می‌شوند.

باتری ها مستعد گرما هستند، بنابراین اگر لپ تاپ شما بیش از حد گرم شود، ممکن است مشکل ایجاد کند. با افزایش دما، سنسور باتری ممکن است اشتباه کار کند و به سیستم بگوید که باتری یا به طور کامل شارژ شده است یا به طور کامل از دست رفته است و باعث مشکلات شارژ می شود. حتی ممکن است متوجه شوید که سیستم شما برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد باتری و ایجاد آتش سوزی خاموش می شود.

این مشکلات در هنگام برخورد با لپ‌تاپ‌های قدیمی‌تر، که خنک‌کننده با کیفیت پایین‌تری نسبت به دستگاه‌های مدرن‌تر دارند، بسیار بیشتر می‌شوند یا اگر تمایل دارید از لپ‌ تاپ روی مبل یا تخت استفاده کنید می‌تواند دریچه‌های خنک کننده را مسدود کند و باتری گرم شود. سیستم را خاموش کنید، کمی به آن فرصت دهید تا خنک شود، گرمای سیستم باعث هنگی و کندی سیستم نیز می‌شوند. چند لحظه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که دریچه های هوا عاری از گرد و غبار هستند و پتو مانع آن نمی‌شود.

مشکل هفتم: تنظیمات برق را در ویندوز چک کنید.

اگر تنظیمات برق شما تغییر کرده باشد، اگر مشکل فیزیکی باتری یا کابل شارژ وجود نداشته باشد، می توان به نقص برق مشکوک شد. کاربران ویندوز می‌توانند منوی استارت را باز کرده و «Power & Sleep Settings» را جستجو کنند، سپس روی پیوند Additional power settings کلیک کنند.

روی Change Plan Settings کلیک کنید و به صورت چشمی بررسی کنید که همه به درستی تنظیم شده باشند. مراقب تنظیمات نادرست باتری، صفحه نمایش و گزینه های خواب باشید. به عنوان مثال، اگر رایانه را طوری تنظیم کنید که وقتی سطح باتری خیلی پایین می‌آید خاموش شود، ممکن است تنظیمات باتری شما باعث مشکل شود.

پاور و خواب لپ تاپ

جک برق DC

خراب شدن جک شارژر لپ تاپ ممکن است آسیب های جدی تری وارد کند؛ مثلا باعث سوختن مادربرد شما شود. همچنین اگر سوکت شارژ لپ تاپ شما خراب باشد و دستگاه را بدون باتری به برق وصل کنید، ناگهان خاموش می شود و در این صورت دیگر خاموش می ماند. در این حالت آی سی تغذیه و شارژ می‌سوزد.پورت لپ تاپ شما که منبع تغذیه به آن وصل می شود معمولاً به عنوان جک برق DC شناخته می شود. این جک برق DC نامیده می شود زیرا نوع جریان الکتریکی که از آن عبور می کند “جریان مستقیم” است. برقی که از پریزهای دیواری شما می آید AC است و وظیفه شارژرهای شما تبدیل و تنظیم آن در DC مطابق با نیاز لپ تاپ شما است. همچنین نام های دیگری مانند پورت برق، کانکتور برق، جک برق، پریز برق و غیره نیز برای این قسمت استفاده می‌شود.

دلایل خراب شدن سوکت شارژ لپ تاپ

با گذشت زمان می توانید اتصال داخلی جک را شل یا قطع کنید تا جایی که برق لپ تاپ روشن و خاموش شود یا ممکن است لازم باشد منبع تغذیه را در زاویه خاصی نگه دارید تا به طور مداوم کار کند. لپ‌تاپ ممکن است پس از اتمام شارژ باتری، اصلا روشن نشود. اگر اتصال جک برق DC شل باشد، بسیار مهم است که از لپ تاپ استفاده نکنید زیرا در معرض خطر آسیب دیدن برد سیستم به دلیل نوسان برق هستید. برد سیستم معمولاً گران ترین قسمت از لپ تاپ است. بنابراین مطمئناً نمی‌خواهید ریسک خطر آسیب رساندن به آن را بکنید.خراب شدن سوکت شارژ لپ تاپ، اتفاقی نیست که همیشه بیافتد. اما زمانی که رخ می دهد استرس زیادی به همراه می آورد. دلایل مختلفی برای این خرابی وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها می پردازیم.

استفاده زیاد از سوکت شارژ لپ تاپ

همانطور که می دانید تمام قطعات لپ تاپ عمری دارند. بعد از آن نیاز به تعویض پیدا می کنند. البته این در صورتی است که بخواهید باز هم از آن لپ تاپ استفاده کنید! با توجه به اینکه هرسال لپ تاپ های جدیدتری به بازار می آیند که قابلیت‌ها و مشخصات بالاتری دارند. زمانی که عمر سوکت شارژ لپ تاپ به پایان می رسد و دیگر نتواند باتری لپ تاپ را شارژ کند، به تعویض آن نیاز پیدا می کنید. از آنجایی که سوکت شارژ مستقیماً به خود مادربورد متصل می شود، حتما باید به متخصصین تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید.

استفاده نادرست یا بد درآوردن و بد جا انداختن و شکستن سوکت شارژ

سوکت شارژ لپ تاپ مانند خیلی از پورت های دیگر لپ تاپ یا حتی سوکت شارژ گوشی موبایل، در صورت استفاده نادرست و اعمال فشار زیاد، می شکند و باعث ایجاد قطعی و وصلی در سوکت شارژر لپ تاپ می شود. شکستن سوکت شارژ یکی از بدترین اتفاقاتی است که می تواند برای سوکت شارژ لپ تاپ بیفتد، زیرا می تواند به مادربورد دستگاه آسیب وارد کند و آن را بشکند!

جا زدن سوکت شارژ

سوختن آی سی شارژ

زمانی که باتری لپ تاپ را در می آورید و لپ تاپ را مستقیما به شارژر متصل می‌کنید، آن را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهید. باتری لپ تاپ علاوه بر روشن نگه داشتن لپ تاپ هنگام عدم اتصال به برق، وظیفه مهم دیگری نیز دارد و آن گرفتن نوسان برق و جلوگیری از وارد شدن این نوسان به بورد اصلی لپ تاپ است.

آب ریختگی

آب ریختگی روی سوکت شارژ لپ تاپ از جمله مشکلاتی است که کاربران برای تعمیر آن به ما مراجعه می کنند. عموماً آب ریختگی روی بورد لپ تاپ منجر به ایجاد اتصال کوتاه می شود و این اتصال کوتاه از روشن شدن لپ تاپ جلوگیری می کند. در مورد آب ریختگی روی سوکت شارژ لپ تاپ باید اشاره کرد که ممکن است اتفاقی برای سوکت رخ ندهد اما به احتمال زیاد آی سی دچار اتصال کوتاه می شود.

ضربه خوردگی

ضربه خوردگی به شارژر معمولا زمانی اتفاق می افتد که شارژر داخل سوکت باشد و سیم آن کشیده شود یا به آن فشار وارد شود. همچنین سایر ضربه خوردگی ها هم می تواند موجب کج و قطع شدن پین ها شود و سوکت را از بیاندازد. در این مواقع سوکت ممکن است قابل تعمیر باشد. اما این کار باید حتما توسط یک تعمیرکار متخصص لپ تاپ انجام شود و ابزار حرفه ای مورد نیاز است.

عدم اتصال شارژر اورجینال و مناسب دستگاه

زمانی که شارژر اورجینال برای دستگاه تهیه نشود، آمپر و ولتاژ ورودی نامناسب به دستگاه به مرور زمان به مادربورد سیستم آسیب وارد می کند. همچنین آی سی شارژ را نیز درگیر می کند و به آن هم آسیب وارد می کند. حتما از اورجینال بودن شارژر لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید. گاهی ممکن است شارژر اورجینال نباشد اما مطابق آمپر و ولتاژ شارژر اصلی باشد. در این صورت در بلند مدت دستگاه آسیب می بیند و نیاز به تعمیر پیدا می کند.

مراحل تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ

  • تعمیر – ما می توانیم هر آسیبی را که به جک برق DC شما وارد شده است، بدون توجه به اینکه چقدر بد باشد، تعمیر کنیم.
  • جوشکاری – دستگاه جوش پلاستیک ما می تواند هر گونه آسیب را تعمیر کند یا ترک خوردگی و غیره را تقویت کند.
  • لحیم کاری – لحیم کاری متغیر بالای برد.
  • گارانتی – 3 ماه گارانتی در کلیه تعمیرات جک برق DC.
جک برق دی سی

انواع جک برق DC

جک برق DC در اکثر لپتاپ‌ها اغلب به‌طور ناخوشایندی در جایی در پشت قرار می‌گیرد، به این معنی که اگر لپ‌ تاپ به درستی روی یک سطح صاف قرار نگیرد، کانکتور شارژر لپتاپ در معرض فشار قرار می‌گیرد. بهترین طراحی برای جک DC یا در سمت چپ یا سمت راست لپ تاپ با اتصال شارژر لپ تاپ از نوع زاویه راست است. ما تعداد کمی از اینها را تعمیر می کنیم زیرا شارژر لپ تاپ از پشت بیرون زده نیست و در موقعیت آسیب پذیری قرار ندارد.در داخل لپ تاپ شما دو نوع جک برق DC وجود دارد. یکی از نوع ماژولار است که به برد مدار اصلی سیستم (مادربرد) وصل می شود و نوع دیگر مستقیماً روی خود برد سیستم لحیم می شود. هزینه تعمیر جک لحیم شده تقریباً 50 درصد بیشتر از نوع ماژولار است زیرا برای انجام این نوع تعمیر کار بسیار بیشتری انجام می شود.

تعمیر و تعویض سوکت شارژ لپ تاپ

برای تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ معیوب یا آسیب دیده، لپ تاپ باید کاملاً باز شود تا برد سیستم جدا شود یا حداقل به طور کامل در معرض دید قرار گیرد. این به طور کلی به معنای برداشتن قاب جلو و پشت، دیسک ذخیره، درایو نوری، کیبورد و معمولاً مجموعه صفحه نمایش است. اگر در لپ‌تاپ خود جک برق DC از نوع اتصال لحیم کاری دارید، احتمالاً در کارخانه توسط دستگاهی به برد سیستم شما متصل شده است. برای انجام این کار با دست، به ابزارهای مناسب و مهارت متخصص نیاز دارید تا اطمینان حاصل کنید که در حین به دست آوردن اتصالات کاملاً یکنواخت، آسیب دمایی به اجزای محلی وارد نمی‌شود، زیرا هر چیزی کمتر از تعمیر یا خراب شدن رایانه شما جلوگیری می‌کند.

سوکت شارژ لپ تاپ

اگر سوکت شارژ لپ تاپ شما خراب است یا لپ تاپ شما شارژ نمی شود، می توانید با مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک، لپ تاپ خود را نزد متخصصین ما بسپارید تا دستگاه شما در اسرع وقت عیب یابی و تعمیر شود. این مرکز با در اختیار داشتن به روز ترین ابزار، سیستم شما را تعمیر کرده و تا 6 ماه به شما ضمانت تعمیرات ارائه می کند.

5/5 - (5 امتیاز)
5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Kamran
Kamran
10 ماه قبل

با سلام لپ تاپ من ایسوس مدل k42 هستش و یه بار سوکت شارژش خراب شد و دادم تعمیر کردن توی شهر خودمون و دوباره بعد از ۲ ماه این اتفاق براش افتاده است و سوکت شارژش رو با تکون دادن میتونم متصل کنم احساس میکنم دوباره خراب شده. چرا این اتفاق به این زودی افتاده و این که اگه دوباره تعمیرش کنم باز همین طور میشه یا میتونید تضمینی برام درستش کنید ممنونم

Mobina
Mobina
10 ماه قبل

لپ تاپ لنوو دارم از وقتی پایه اون لق شده دائم شارژش قطع و وصل میشه و به زور میتونم توی حالت خاصی با تکان دادن کابل شارژر اون رو شارژ کنم. نمیدونم مشکل از شارژر هست یا سوکت شارژ؟

David
David
10 ماه قبل

سلام لپ تاپ لنوو من سوکت شارژش از این مستطیلی هاست و وقتی میخوام بزنم به شارژ میره داخل اما انگار از جاش کنده شده و بعضی وقتا یهو قطع میکنه و باید تکونش بدم یا جابجاش کنم تا وصل بشه. این مشکل قابل تعمیر هست؟

mehdi
مدیر
mehdi
10 ماه قبل
پاسخ به  David

سلام بله قابل تعمیر است. احتمال خیلی زیاد لپ تاپ شما دچار شکستگی پایه های قاب در قسمت سوکت شارژ شده که منجر به قطعی سوکت شارژ نیز شده است.

قاسمی
قاسمی
6 ماه قبل

سلام وقت شما بخیر لبتاب من مدل HP EliteBook 840/G3 هستش و سوکت شارژش خراب شده ایا امکان داره سوکت شارژش رو تبدیل به usb type c کنم یا پورت دیگه ای غیر از پورت اصلی خودش؟

علی رمزی
ویرایشگر
6 ماه قبل
پاسخ به  قاسمی

سلام وقت شما بخیر مادربرد لپ تاپ شما قابلیت شارژگیری از پورت تایپ سی را ندارد و باعث سوختن مادربرد لپ تاپ شما می‌شود و این کار را انجام ندهید.

Zahra
5 ماه قبل

سلام ببخشید من امروز لپ تابو گذاشتم توی شارژ اوکی بود از شارژ درآوردم بعد دوباره اومدم بزنم توی شارژ دیگه شارژ نشد نمیدونم مشکل چیه و چجوریه باید چیکار کنم

علی رمزی
ویرایشگر
5 ماه قبل
پاسخ به  Zahra

سلام ارادت، باتری دستگاه شما به اصطلاح خوابیده است که ابتدا باید مراحل شوک دهی به باتری انجام شود تا درست شود و اگر با شوک دهی مشکل حل نشد باید باتری شما تعویض گردد.

سوالی دارید؟ در خدمتیم!
ارسال پیام