لولای لپ تاپ

لولای لپ تاپ

لولا در لپ تاپ جزء قطعات مکانیکی و پر استهلاک این دستگاه به شمار می‌رود. این امر به دلیل فشار و وزن زیادی است که این بخش از دستگاه به طور روزمره تحمل می‌کند. شکستگی پایه و قاب انواع لپ تاپ های ایسوس و دل و لنوو و ایسر و اچ پی بیشتر بر اثر استفاده زیاد یا استفاده بد صورت می‌گیرد. جهت پیشگیری از خرابی لولا‌ی لپ تاپ می‌بایست هر از چند گاهی این قطعه را از بابت سفتی، شلی، لقی و باقی موارد بررسی و سرویس کرد. بیش از حد سفت یا شل بودن لولا منجر به شکستن لولا می‌شود. تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ هزینه و قیمت بسیار کمی دارد.

همچنین در بیشتر موارد به بخش‌های پلاستیکی بدنه لپ تاپ نیز آسیب های جدی و جبران ناپذیری وارد می‌کند. گاه به دلیل مطلوب نبودن وضعیت لولا، کابل انتقال تصویر(فلت) پاره می‌شود و باعث ایجاد اتصال و آسیب فراوان در مادربورد لپ تاپ می‌شود. کابل انتقال تصویر(فلت) معمولا از کنار یکی از لولاها می‌گذرد.

نکات مهم در مورد لولای لپ تاپ

  • مکان قرار گیری لولای لپ تاپ

لولاهای لپ تاپ در کیفیت های گوناگونی تولید می‌شوند. اما فارغ از جنس و نوع این قطعات، جای آن‌ها در تمام لپ تاپ‌ها یکسان است. همه‌ی لولاها، متصل به صفحه نمایش لپ تاپ می‌باشند. همچنین این قطعه ، در قسمت نوار فلزی به نمایشگر پیچ و توسط قاب B لپ تاپ، محافظت می‌شود. در تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ، این قسمت نباید از قلم بیفتد. لازم به ذکر است که لولا دو قسمت دارد که یک قسمت آن به صفحه نمایش و طرف دیگرش به کف قاب D پیچ می‌شود.

  • تفاوت قرار گیری لولا درسمت چپ و راست

لولای لپ تاپ، هم در سمت راست نمایشگر نصب می‌شود و هم در سمت چپ آن، اما این دو سمت دارای تفاوت با یکدیگر هستند. بدیهی است که این تفاوت، باید در تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ ایسوس نیز مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از لولای با کیفیت به جای قطعه‌ی معیوب، مهم ترین مساله ای است که باید در این موضوع به آن توجه نمود. لولا‌ی لپ تاپ، وزن دستگاه را تحمل می‌کند و ایجاد ایراد در آن، می‌تواند به بخش‌های دیگر دستگاه آسیب جدی وارد کند. لذا، تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ به صورت نادرست و استفاده از قطعه‌ی بی‌کیفیت، آسیب‌های جدی‌تری در دستگاه را در پی خواهد داشت.

تعویض یا تعمیر لولا‌ی لپ تاپ

نخستین گام در هر تعمیری، عیب یابی صحیح و تشخیص درست نوع خرابی پیش آمده در دستگاه است. توجه به این اصل کمک می‌کند تا کارشناس تعمیر، عملیات خود را صرفاً پس از تشخیص درست اشکال پیش آمده در دستگاه آغاز نماید و از دستکاری سایر بخش‌ها خودداری نماید. نکته دیگر آن است که تعمیر بر روی دستگاه می‌بایست با درنظرگرفتن سطح خرابی پیش آمده اِعمال شود.

تعمیر لولا‌ی لپ تاپ

به طور کلی، اصلی ترین آسیب وارده بر لولا، شکستن آن بوده و در این صورت، نیاز به جوش دادن این قطعه می‌باشد. اما بیش از حد سفت یا شل بودن لولا، نه تنها منجر به شکستن دوباره‌ی آن می‌شود، بلکه به بخش‌های پلاستیکی بدنه لپ تاپ شما نیز آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری وارد می‌آورد. حتی گاهی دیده شده به دلیل شکستگی لولا و تعمیر نادرست این قطعه، فلت صفحه نمایش که معمولا از کنار یکی از لولا‌ها می‌گذرد نیز پاره شده و باعث اتصال و آسیب فراوان در ماردبورد لپ تاپ شده است. به همین دلیل معمولا تعمیر لولا‌‌ی لپ تاپ، چندان کاربردی نبوده و در اغلب موارد، باید آن را تعویض نمود.

در ارتباط با تعمیر لولا‌ی لپ تاپ، برحسب تجربه، اگر شکستگی لولای لپ تاپ زیاد و وسیع باشد، امکان تعمیر یا جوشکاری وجود نخواهد داشت. زیرا فشار زیادی روی این قطعه است و اگر جوشکاری آن را از حالت یکپارچه خارج کند، بسیار ضعیف و آسیب پذیر می‌شود. در لولای لپ تاپ‌ها از فلزات و آلیاژهای مختلف و گاه مخصوصی استفاده می‌کنند. به همین علت، لولا‌ی دارای جوش چندان پایدار نخواهد بود و با کوچک‌ترین حرکتی دوباره خواهد شکست. طراحی اغلب لپ تاپ‌ها نیز بسیار نازک و ظریف است و نمی توان لولای جوش خورده را، به دلیل ضخیم شدن بخش‌های جوشکاری شده، به درستی سر جای خود قرار داد. در این مواقع باید لولا‌ی شکسته را با نمونه سالم تعویض کرد.

تعویض لولای لپ تاپ

تعویض لولا‌ی لپ تاپ، با دقت و ریزبینی و داشتن مهارت امکان پذیر می‌باشد. لازم به ذکر است که برای خارج کردن کامل لولا از لپ تاپ علاوه بر قاب C ، باید قاب A و B را هم از هم جدا کرد. قاب دور و پشت صفحه نمایش بسیار حساس است و کوچک‌ترین اشتباهی در باز و بسته کردن آن، می‌تواند این قاب را بشکند. لذا توصیه می‌کنیم اگر قبلا تجربه‌ی باز و بسته کردن لپ تاپ را ندشته‌اید، تعویض لولای لپ تاپ خود را به افراد متخصص و باتجربه بسپارید.

برآورد قیمت و هزینه تعمیر یا تعویض لولای لپ تاپ

برآورد قیمت و هزینه تعمیر و تعویض لولای لپ‌تاپ با توجه به برند، سال و مدل هر دستگاه متفاوت است. گاهی ممکن است لولای لپ‌تاپ قابل تعمیر باشد و نیاز به تعویض آن نباشد و گاهی تنها را تعویض لولا است. قاعدتاً هزینه تعمیر لولای لپ‌تاپ از هزینه‌ی تعویض آن کمتر است اما گاهی تعمیر لولا موثر نیست و دستگاه آسیب بیشتری می‌بیند.

قیمت و هزینه تعمیر و تعویض لولای لپ‌تاپ برای مدل‌های قدیمی‌تر برندهای ایسوس، دل، ایسر، لنوو و اچ پی در حدود 400 تا 500 هزار تومان است. مدل‌های جدیدتر این برندها قاعدتاً هزینه بیشتری خواهند داشت.

تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ

لولای لپ تاپ از جمله اجزای با اهمیت لپ تاپ است که نقشی حیاتی را ایفا می‌کند. اگر لولا دچار آسیب شود، می‌تواند به سایر اجزای لپ تاپ از جمله صفحه نمایش، فلت تصویر، قاب ها، مادربرد، کابل آنتن وای فای، سوکت شارژ و وب کم آسیب وارد کند. شما کاربران گرامی، در صورت بروز خرابی در لولای لپ تاپ خود، می‌توانید از خدمات مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ آرتک استفاده نمایید. کارشناسان ما، اشکال پیش آمده در لولاها و اتصالات دستگاه شما را بررسی کرده و با تعیین سطح خرابی پیش آمده در آن اقدام به تعمیر و یا تعویض این بخش از لپ تاپ می‌نمایند. تمامی خدمات ارائه شده توسط این مرکز 6 ماه گارانتی دارند و عیب یابی دستگاه ها به صورت رایگان انجام می‌شوند.

5/5 - (3 امتیاز)